2021 Adalet Bakanlığı Uzlaştırmacı Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Adalet Bakanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere 5000 Uzlaştırmacı alımı için süreç devam ediyor. 40 Bin adayın girdiği 2021 Uzlaştırmacı sınav sonuçları adaylar tarafından heyecanla beklenmektedir.

2021 Uzlaştırmacı Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sınav sonuçlarına dair net bir duyuru olmasa da 5000 Uzlaştırmacı alımı için yayımlanan kılavuzda sonuç tarihine ilişkin ipuçlarını bulabiliriz. Buna göre Bakanlık tarafından yayımlanan kılavuza baktığımızda sınav sorularına ve sınava ilişkin itirazların 2 Haziran 2021 tarihine kadar yapılabileceği belirtilmektedir.Bu husus '' Adaylar sınav sorularına ve sınav uygulamasına ilişkin itirazlarını 31 Mayıs – 02 Haziran 2021 tarihleri arasında Üniversitenin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklardır. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların her bir itiraz türü için ilgili sistem üzerinden kredi/banka kartı vasıtasıyla Üniversitenin Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü hesabına KDV dahil 15 (on beş) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak onaylaması gerekmektedir. İlgili tarihler dışında veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınav sorularına yönelik yapılan itirazların değerlendirme sonucu Üniversite tarafından adaylara duyurulacaktır.'' şeklinde kılavuzda ifade edilmiştir.

Bu husustan anlaşılacağı üzere sınav sonuçları 3 Haziran 2021 tarihine kadar açıklanmayacaktır. Kılavuzun devamına baktığımızda ise sınav sonuçlarına ilişkin bir madde dikkat çekmektedir. Bu madde şu şekilde;

Adaylar yazılı sınav sonuçlarını https://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/ internet adresinden T.C. Kimlik Numarası ile öğrenebileceklerdir. Adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.


Adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını 10-14 Haziran 2021 tarihleri arasında Üniversitenin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden çevrimiçi olarak erişilen Sınav İtiraz Formu vasıtasıyla yapacaklardır. İtirazların geçerli olabilmesi için adayların ilgili sistem üzerinden kredi/ banka kartı vasıtasıyla Üniversitenin Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü hesabına KDV dahil 15 (on beş) TL ödemesi, söz konusu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak onaylaması gerekmektedir. İlgili tarihler dışında veya başka kanallardan yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. Sınav sonuçlarına yönelik itiraz sonuçları ilgililere 18 Haziran 2021 tarihinde Başkanlıkça yazılı olarak bildirilecektir.

Bu maddeden de görüleceği üzere sınav sonuçlarına ilişkin itirazların 10 -14 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılabileceği belirtilmektedir. Bu da sınav sonuçlarının 8- 10 Haziran 2021 tarihleri arasında açıklanmasının yüksek ihtimal olduğunu göstermektedir.


- KPSS Cafe, Adalet bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7237577/2021-adalet-bakanligi-uzlastirmaci-sinavi-sonuclari-ne-zaman-aciklanacak