2021 KPSS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı! Başvuru Ücreti Ne Kadar, Hangi Bankalara Yatırılacak?

Memur adaylarının uzun süredir merakla beklediği 2021 KPSS başvuru kılavuzu ÖSYM tarafından yayımlandı. Adaylar özellikle 2021 KPSS başvuru ücretini merak etmekteydi. Yayımlanan kılavuza baktığımızda başvuru ücretlerine Yüzde 12 zam yapıldığını görmekteyiz.

2021 KPSS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

2020 KPSS başvuru ücreti 80 TL idi. 2020 Yılında Genel Kültür- Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri ve Alan sınavına girecek bir öğretmen adayı 240 TL başvuru ücreti ödemişti.

2021 KPSS başvuru ücretlerine baktığımızda da ücretler şu şekilde;

KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu/Eğitim Bilimleri Oturumu (Her Bir Oturum İçin) : 90,00 TL
KPSS Alan Bilgisi Sınavları (Her Bir Oturum İçin) : 65,00 TL
ÖABT (Her Bir ÖABT Alanı İçin) : 90,00 TL

Yani 2021 yılında üç oturuma girecek bir aday 245 TL başvuru ücreti ödeyecektir.

2021 KPSS Sınav Tarihleri

Genel Yetenek-Genel Kültür : 1 Ağustos 2021, Saat: 10.15, 130 dakika
Eğitim Bilimleri : 1 Ağustos 2021, Saat: 14.45, 100 dakika


KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum Cumartesi Sabah (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler,
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri) : 7 Ağustos 2021, Saat: 10.15
KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum Cumartesi Öğleden Sonra
(Hukuk, İktisat, Maliye) : 7 Ağustos 2021, Saat: 14.45
KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum Pazar Sabah
(İşletme, Muhasebe, İstatistik) : 8 Ağustos 2021, Saat: 10.15


ÖABT TARİHİ, SINAV SAATİ : 15 Ağustos 2021, Saat: 10.15 / ÖABT İmam-Hatip Lisesi
Meslek Dersleri Alanı Sınav Saati : 14.45

ÖABT ve KPSS Alan Bilgisi Sınavlarına Başvuru İşlemleri

1 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Eğitim Bilimleri Testi için sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlayan adaylardan 15 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak ÖABT’ye; 1 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi için sınav ücretini yatırarak başvurusunu tamamlayan adaylardan

7- 8 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılacak alan bilgisi oturumlarına başvurmak isteyenler, katılmak istedikleri oturumları başvuru süresi içinde ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) seçecek ve sınav ücretini yatırarak ÖABT/alan bilgisi oturumları için başvurularını tamamlayacaklardır.


Başvuru bilgileri sisteme kaydedilen ancak süresi içinde sınav ücretini yatırmayanların başvuru bilgileri silinecek,
adayların bina/salon atamaları yapılmayacaktır. İsteyen adaylar alan bilgisi sınavları için başvuru işlemlerini, başvuru merkezlerinden başvuru hizmeti ücretini ödeyerek yapabileceklerdir.


DİKKAT: 1 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi için (ÖABT için Eğitim Bilimleri Testi de dâhil) başvuru bilgilerini sisteme kaydeden ancak gereken sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların, ÖABT/alan bilgisi oturumlarına başvuru yapmaları sistem tarafından engellenecektirÖSYM tarafından yayımlanan duyuruda şu ifadeler kullanıldı;

2021 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik Başvurularının Alınması

2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu 01 Ağustos 2021 tarihinde, Alan Bilgisi oturumları 07- 08 Ağustos 2021 tarihlerinde, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) oturumu ise 15 Ağustos 2021 tarihinde uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 28 Mayıs - 14 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 12.00’den itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. 

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ÖSYM BAŞKANLIĞI


2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri ( TIKLAYINIZ )

2021 KPSS Sınav Ücreti Hangi Bankalara Yatırılmalıdır?

* Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Şubelerden sınav ücreti yatırmak isteyen adaylar, Covid-19 pandemisi nedeniyle şubelerin açık olma durumlarını göz önünde bulundurmalıdır.


Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler

ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.)

Sınav ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.


Adayların sınav ücretini yatırırken banka görevlisine; T.C. Kimlik Numarası, adı ve soyadı ile birlikte oturum sayısına bağlı olarak ne kadar ücret yatıracağını söylemeleri gerekmektedir. Adaylar, isterlerse banka şubelerine gitmeden internet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

Sınav ücretini yatıran adayların banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir. Banka şubesinden ödeme yapacak adaylar, Bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmalıdır.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7229365/2021-kpss-basvuru-kilavuzu-yayimlandi-basvuru-ucreti-ne-kadar-hangi-bankalara-yatirilacak