Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır

Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi kapsamında midenin %80 kadarının kitle olarak çıkarılmasına dayalı bir operasyondur.  Dünyada obezite rahatsızlıklarında en yaygın kullanılan yöntemdir. Uygulandığında hastada yaşam kalitesini ciddi oranda arttırır.  Ameliyat sonrasında 12 ay içinde obezite hastası olan bir kişinin aşırı kilolarının %70 kadarı verilir.  Mide küçültme ameliyatı ‘ndan sonraki kişide görülen tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi,  yağlı karaciğer hastalıkları,  eklem ağrısı gibi obeziteye bağlı bütün problemler kontrol altına alınabilir.

Ameliyat sonrasında hastanın yemek yeme isteği, açlık hissi ve beslenme oranında da belirgin bir azalma görülür.  Hastanın protein açısından zengin beslenmesi ve çok titiz bir beslenme programı uygulaması önerilir.  Bu ameliyat genel olarak laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Günümüzde çok popüler bir ameliyat türü olarak uygulanıyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı şekli hastanın kişisel durumuna ve obezite cerrahisi alanındaki uzmanın kalitesine bağlıdır.  Ameliyat sırasında  kapalı ve açık ameliyat olmak üzere iki farklı yöntem kullanılabilir;

Kapalı Tüp Mide Ameliyatı:  Laporoskopik mide ameliyatı olarak da bilinen bu yöntem ilk seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ortalama 1 saat olarak sürüyor. Küçük ameliyat aletlerinin yerleşebilmesi için karın duvarında çok küçük kesiler açılarak işlem yapılır.  Daha sonra bir küçük kamera bölgeye gönderilerek cihaz monitörden takip edilebilir.  Mide fundus denen bölgeden bu operasyonda ikiye bölünür.

Açık Tüp Mide Ameliyatı:  Mide bölgesinde yapılan açık ameliyat hastanın durumuna göre yapılabilir. Karın bölgesinde büyük bir kesi olarak yapılan işlemdir.  Bu işlemde kamera yardımıyla cihaz kullanımı olmaz.  Mide diğer ameliyatlarda olduğu gibi kesilir.  Açık ameliyatta iyileşme süreci ve hastanede kalma süreci daha uzun olur.

Kapalı ameliyat daha konforlu bir ameliyat olduğu için daha çok tercih edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Başarı Oranı Nedir?

Tüp mide ameliyatı alanında deneyimli bir ekip tarafından yapıldığında yüksek başarı oranı olan bir işlemdir.  Tüp mide ameliyatı başarı oranı ülkemizde %90’lara kadar çıkıyor.  Hastanın mevcut sağlık durumuna ve kullanılacak yönteme göre başarı oranı değişiklik gösterecektir. Operasyonun başarı oranı için obezite sorunu olan kişilerde ameliyat sonrası süreç de önemlidir.

Tüp mide ameliyatında yüksek başarı oranı için hastanın doktor tarafından belirtilen tüm noktalara uyması gerekir.             Doğru beslenme programı uygulanmalı ve bu değişim bir anda olduğu için hastaya psikolojik destek alınması da önerilebilir.         

Tüp Mide Ameliyatı Şartları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı her aday için uygulanamayacak bir işlemdir. Bu işlemde başarı yakalayabilmek için öncelikle hastanın sağlığını iyi yönde etkilemesi gerekir.  Mevcut şartların tamamı geçerli olan kişilerde tüp mide ameliyatı yapılabilir.

Bu şartlar şöyledir;

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları

Tüp mide ameliyatı fiyatları uygulanacak yöntem ve hastanın sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Uygulama sonrasında hastanın hastanede kalma süresi gibi durumlar da fiyatları etkiler. Ülkemizde hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde tüp mide ameliyatı yapılabilmektedir. Ancak bu işlem estetik bir operasyon olarak görüldüğü için SGK tarafından karşılanmaz. Tüp mide ameliyatıyla ilgili fiyat bilgisi almak için bir sağlık kuruluşuyla görüşebilirsiniz.  Obezite cerrahisinde en uygun fiyatlı ve en yüksek başarı oranı olan cerrahi işlemlerden biridir.

                                           

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7223945/tup-mide-ameliyati-nasil-yapilir