Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen Kimdir?

Merkez Bankası'nda yeni bir görev değişikliği yaşandı. Başkan Yardımcılığı görevinde yaşanan görev değişikliği sonrası Semih Tümen kimdir, semih tümen ne mezunu, semih tümen nereli gibi sorulara cevap aranmaya başladı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararda 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2'nci maddesi kapsamında görevden alındı ve yerine Prof. Dr. Semih Tümen atandı.

Prof. Dr. Semih Tümen Kimdir?

Ortadoğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ ) Ekonomi bölümü mezunu olan Semih Tümen, 1977 Elazığ Doğumludur. ODTÜ'den 2000 Yılında mezun olmuştur.

Tümen, 2002'de TCMB'de uzman yardımcısı olarak göreve ve 2011'e kadar çeşitli birimlerde görev yaptı. 2011 yılında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde ekonomist olarak görev yapmaya başlayan Tümen, 2015-2016'da Araştırma ve Para Politikası Genel Müdür Yardımcılığı, 2016-2018'de ise Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Prof. Dr. Tümen, 2018 yılından sonra TED Üniversitesi, İktisat Bölümü’nde Bölüm Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinde Danışman olarak görev yaptı. Ayrıca, 2015 yılından itibaren Institute of Labor Economics ve Economic Research Forum’da Bilim Kurulu Üyesi olarak görev alan Tümen, pek çok uluslararası akademik dergide de hakemlik ve editörlük yaptı.

Tümen, evli ve 1 çocuk babasıdır.

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7215697/merkez-bankasi-baskan-yardimcisi-prof-dr-semih-tumen-kimdir