Bir Youtuber için olmazsa olmaz programlar hangileridir?

Youtube, bugün dünyanın en büyük video paylaşım sitesi. Bu haliyle hem dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri ve aynı zamanda da dünyanın en çok ziyaret edilen internet sitelerinden biri.

Youtube’un bu kadar büyümesinin sebepleri arasında şüphesiz teknik açıdan internet sitesinin yeterli olması gelmekle birlikte Youtube gelirlerinin siteye içerik üreten Youtuber’lar ile paylaşılması da büyük ölçüde yer almaktadır.

Youtube’a içerik üreten Youtuber’ların üretmiş oldukları bu içeriklerle elde ettikleri dudak uçuklatan gelir haberleri de gençlerin bu konuda çalışmalar yapması ve Youtuber olmak istemeleri gibi bir sonuç ortaya çıkarmıştır.

Biz de bu noktada Youtube’a içerik üretmek isteyenlerin bilgisayarlarında yer alması gereken programlardan bahsetmek istedik. Uzatmadan başlayalım.

Online Video Dönüştürücü

Youtube’un her ne kadar piyasada yaygın olarak kullanılan pek çok video formatını bünyesinde paylaşım için desteklediği bilinse de bazı video tipleri ile Youtube’da daha pratik paylaşım yapılabilmesi mümkün olmaktadır.

Youtube’un halihazırda desteklediği video tiplerini şu şekilde belirtebiliriz:


 

Bunlar dışındaki video türlerini Youtube’a eklemeye çalışırsanız başarılı olamayacaksınız. İşte bu sorunu çözmek ve eğer yüklemek istediğiniz video her ne kadar yukarıdaki video tiplerinden biri olsa da farklı türde yüklemek gibi bir amacınız mevcutsa bunun için video türlerini birbirleri arasında çevirebilmek için video dönüştürücü programlar kullanmanız gerekecektir. Bu video dönüştürücü programları özel olarak bilgisayarınıza indirmeden internet üzerinden de kullanabilirsiniz.

Bunlara örnek olarak Movavi Video Converter verilebilir. İlgili internet sitesine giriş yaptıktan sonra hangi video formatını hangisine çevirmek istiyorsanız seçmeniz ve çevirme butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Fotoğraf Düzenleme

Elbette Youtuber olmak demek görselliği ön plana çıkarmak ve yüksek izlenme elde etmek için elde olan bütün görsellik imkanlarından faydalanmaya çalışmaktır.

Bir Youtube videosunu yüklerken görsel manada pek çok farklı konuya temas etmesi gerekmektedir. En basitinden videonun kapak fotoğrafını oluşturmak ya da kanaldaki diğer görselleri oluşturmak için fotoğraf düzenleme işlemlerinin yapılabilmesi gerekmektedir.

Bununla birlikte Youtube videosunun içinde de bu görsel düzenlemeler yapılmış fotoğrafların paylaşılması gerekmektedir. Bu nedenle fotoğraflar üzerinde düzenleme yapmak için uygun bir programla çalışmayı bilmek bir Youtuber için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Bunun için de elbette hiç düşünmeden fotoğraf düzenleme yazılımlarının bir numarası olan Adobe Photoshop CS6’yı önermek istiyoruz.

Photoshop CS6 üzerinden her türlü formatta her türlü boyuttaki görsele müdahale etmek ve istediğiniz ölçülere uygun görsel düzenlemesi yapmanız mümkün olacaktır.

Photoshop’un nasıl kullanılacağına dair gerekli bilgiyi ise dünyanın belki de bu alanda en çok kullanılan programlardan biri olması nedeniyle internette yapacağınız bir aramayla kolayca bulmanız mümkün olacaktır.

Ekran Kayıt Programı

Youtube üzerinden video paylaşımı yapacaksanız olmazsa olmaz programlardan bir diğer ekran kaydetme programı olacaktır. Hangi konuda video oluşturuyor olursanız olun ekranınızı kaydedip takipçilerinizle bu kaydettiğiniz ekran görüntülerini videonuzda paylaşmanız muhakkak gerekecektir. Özellikle oyun veya bilgisayar üzerinden bir konuda eğitim videosu çekiyorsanız bu tip ekran kaydedici programlar olmazsa olmazınız olacak.

Bu konuda gelişmiş özellikleriyle alanının en iyilerinden biri olan Camtasia programını önermek istiyoruz.

Camtasia’nın en büyük özelliği ekran kaydetmek için gerekli olacak tüm özellikleri bünyesinde barındırmasıdır.

Camtasia ile ekran kaydederek oluşturduğunuz videolara her türlü ekleme - çıkarma işlemini kolayca yapabilir ve renderlama işlemini de kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Basit ve sezgisel arayüzü ile kullanımını kolayca kendiliğinizden öğrenebileceğiniz olan Camtasia ile kolayca ekran kaydı videosu düzenlenebilmektedir.

Ses Kayıt Programı

Tabii ki videolar için olmazsa olmaz unsurlardan biri videonun ses kaydını sağlıklı bir şekilde yapabilmektir. Bugüne kadar video kameralar ile öyle veya böyle bir şekilde ilgilenmiş herkes bilir ki video kaydedilen cihazın kendi mikrofonu profesyonel kayıtlar için yeterli gelmeyecektir. Bu nedenle kaliteli bir video kayıt işlemi yapabilmek için donanım olarak iyi bir mikrofona ve yazılım olarak da bizim önerimiz Audacity’e ihtiyacınız olacak.

Audacity, ücretsiz olmasıyla dikkatleri üzerine çeken ve bugün Youtube’da bir şekilde video paylaşımı yapan tüm profesyoneller tarafından tercih edilen alanının en iyi programlarından biridir.

Ses dosyalarının ayrıca bir videodan ayrıldıktan sonra kalitesini düzenleme, kötü ses kalitesi olan bir dosyanın ses kalitesini arttırma gibi işlemleri kolayca yapabileceğiniz Audacity üzerinden ses ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Kaydı piyasadaki diğer tüm ses düzenleme yazılımlarından daha temiz alması Audacity’nin bir diğer gelişmiş özelliği olarak görülebilir. Mikrofonun kendi sesiyle birlikte bu sesi düzeltmesi size oldukça gelişmiş ve temiz bir ses kaydı almanızı sağlayacaktır.

Yayın programı

Özellikle oyun videolarına olan yoğun ilgiyle birlikte oyun yayıncıları için sadece yayın yapılabilen programlar üretilmeye başlanmıştır. Bu programlar arasında sizlere bizim önereceğimiz program Open Broadcaster Software, yani OBS programıdır.

Tamamen ücretsiz olan OBS’nin iki farklı modu bulunmaktadır. Bunların ilki OBS Classic olarak bilinen programdır. Diğeri ise programın kendini geliştirmesi sonucu çıkan en son sürümü olan OBS Studio programıdır.

Açıkçası başlangıç aşamasındaki yayıncılar için OBS Classic programını tavsiye ediyoruz. OBS Studio programı her ne kadar gelişmiş olsa da kullanımı için biraz daha tecrübe gereken bir programdır. Bu nedenle en azından Youtube’a yeni başlayanlar için OBS Classic programını yapılacak olan canlı yayınlar için tavsiye ediyoruz.
 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7212467/bir-youtuber-icin-olmazsa-olmaz-programlar-hangileridir