Zabıt Katibi Mülakatında Nasıl Giyinmeli? Kendinizi Tanıtın Sorusuna Nasıl Cevap Verilmeli?

Zabıt katibi mülakatına girecek olan adaylar mülakat gününü heyecanla beklerken, Mülakatta nasıl giyinmeli, mülakatta hangi konulardan soru gelecek gibi konuları merak etmektedir. Zabıt katibi mülakatı ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Zabıt Katibi Mülakatında Nasıl Giyinmeli?

Zabıt katipliği mülakatında karşısına çıkacağınız komisyon Cumhuriyet Başsavcısı, Hakim gibi önemli unvanlardan oluşan bir komisyon olacağı için mülakat günü kılık kıyafetinize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Elbisenizin temiz ve ütülü olmasına dikkat ediniz. Saç, sakal traşı mutlaka olunmalıdır. Bunun dışında takım elbise giyilmesi faydanıza olacaktır. Takım elbise seçiminde de renkli ve abartılı seçimlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bayanlar yüksek topuklu ayakkabı giymemeye dikkat etmeli ve ağır makyajdan, ağır kokuları kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Mülakat'a giderken fazla heyecanlı olmamaya dikkat ediniz. Bunun için de bu mülakatı kazanmalıyım, bu son şansım gibi düşüncelerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında farklı konular düşünerek heyecanınızı kontrol altına almanız faydanıza olacaktır. Aksi takdirde klavye sınavında olduğu gibi hatta daha fazla heyecanlı olan bir aday sorulan soruları sağlıklı bir şekilde cevaplayamaz ve bu da mülakat perfomansına oldukça olumsuz bir etki yapacaktır..

Mülakat esnasında sıranız geldiğinde ceketinizin önünü mutlaka ilikleyin, içeri girdiğinizde,  ilgili komisyon size otur demeden asla oturmayınız. Bazı adaylar içeri girer girmez direkt oturmaktadır. Ayrıca isminiz okunduğunda mutlaka kapıyı çalarken içeri giriniz. 

Mülakat'ta genel kültür ve güncel konulardan soru gelse de en önemli soru kendinizi tanıtın sorusudur. Komisyon bu soru ile hem kendinizi ifade etme biçiminize hem de hal ve hareketlerinize vücut dilinize oldukça dikkat etmektedir. Bu nedenle sorulara cevap verirken abartılı el-kol hareketlerinden şiddetle kaçınınız. Bunun dışında size soru sorulduğunda hemen anında cevap vermek yerine 2-3 saniye düşündükten sonra cevap veriniz. Komisyon'a ezbere bilgilerle gelmiş havası vermeyin. Bilmediğiniz sorularda '' Bu soruyu bilmiyorum '' yerine 5-6 saniye düşünme süresinden sonra '' Bu sorunun cevabını şu an hatırlayamadım '' diye cevap veriniz. Kendinizden emin olmaya ve özgüvenli olmaya dikkat ediniz. Göz temasından kaçınmayın, Komisyon'da genellikle ortada Komisyon Başkanı oturur, hitap ederken Sayın Başkanım ifadesini kullanabilirsiniz..

Kendinizi Tanıtın sorusuna nasıl cevap verilmelidir?

Kendinizi tanıtın sorusuna olabildiğince kısa ve öz bir açıklama ile cevap vermeniz faydanıza olacaktır. İsim soyisminizi söyleyerek başladıktan sonra, eğitim durumunuzu, ikamet ettiğiniz yeri, medeni durumunuzu, askerlik durumunuzu, kaç kardeş olduğunuz gibi önemli detaylara dikkat ediniz. Komisyon soru sormadıkça aşırı detaylara girmeyiniz. Örneği kendini tanıt sorusuna Babanızın mesleği ya da iş durumunuzu belirten cevapları katmayınız. Komisyon eğer kendinizi tanıttıktan sonra babanız ne iş yapıyor? şu an ne iş yapıyorsun gibi sorular sorarsa cevap verebilirsiniz.

Zabıt Katibi Mülakat Konuları Nelerdir?

Katiplik alımlarında sözlü sınavda sorulan sorular her sene değişkenlik göstermekle birlikte yayımlanan ilanda sözlü sınav konuları şu şekilde belirtilmiştir;

Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam  puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir. Sözlü sınavda konular ve puanlama aşağıda belirtildiği şekilde olacaktır:
a) İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),
b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),
c) Genel kültür (20 puan),
d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan) puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden  yapılır.
İlgilinin istihdam edileceği pozisyonun gerektirdiği mesleki bilgi tespit edilirken;
1) Zabıt kâtibi ve mübaşir pozisyonlarına istihdam edilecekler için genel hukuk bilgisi ve kalem mevzuatına ilişkin konuların bir veya  birkaçından soru sorulur.

Detaylar ve Örnek sorular için; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6624361/zabit-katibi-mulakati-soru-tahmini- 2021-zabit-katibi-mulakat-sorulari 

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7210405/zabit-katibi-mulakatinda-nasil-giyinmeli-kendinizi-tanitin-sorusuna-nasil-cevap-verilmeli