Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

2021 Kira Geliri Vergisi iş yerinde yıllık 53.000 TL ve üzeri, konutta 7.000 TL ve üstü gelir elde eden mülk sahiplerini ilgilendirmektedir. Bunlar kazançlarını beyanname işlemiyle devlete bildirmelidir.

 

Kira Gelir Vergisi Hesaplama 2021

 

Kira Geliri Vergisi hesaplama 2021 yılında da, önceki yıllarda olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığıncayapılır. Bu işlem sırasında kullanılan birçok parametre olduğu için bir uzmana başvurmak en doğrusudur.

 

Kira Geliri Vergisi hesaplaması yapılırken giderler gelirden çıkarılır. Kalan miktar ise, gelir vergisi yüzdesi ile çarpılır. Gider kalemleri; sigorta, su, elektrik, bakım-onarım, amortisman şeklindedir.

 

Bir konuta birden fazla kişi ortak olduysa, oradan elde edilen kira gelirine hepsinin payına düşen kısım üzerinden istisnâ uygulanır. Kişi iki veya daha fazla konuttan kira geliri elde ediyorsa, kira gelirleri toplamına bir defa istisnâ uygulayabilir.

 

Kira Gelir Vergisi Muafiyeti Var mı?

 

Geliriniz 2021 yılı itibariyle işyerlerinde yıllık 53.000 TL, konutta ise 7.000 TL sınırının altındaysa bu vergi ile yükümlü olmazsınız. Kimler kira gelir vergisi ödemez? sorusunun muhatabı sadece bu kişilerdir. Ancak geliriniz bu sınıra ulaşmışsa veya bunun üzerindeyse, vergiden muaf olmanızın bir yolu yoktur.

 

Kira Beyanı Cezası Nedir?

 

Beyan döneminden sonra çapraz kontroller-vergi denetimleri yapılır. Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler tespit edilirse bunlar gecikme fâizi ile beraber vergisini cezalı olarak öder. İstisnâ avantajından faydalanamazlar.

 

Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir?

 

Kira Geliri Vergisi ne zaman beyan edilir? sorusunun cevabı her yıl değişiklik gösterir. 2021 için bu tarih 30 Nisan’da sona ermiştir. Söz konusu beyan, bir önceki yılı kapsamaktadır. Yani bir kişi 2020 itibariyle mülkünü kiraya verdiyse ve 2020’de kira geliri elde ettiyse, beyanname verme yükümlülüğü 2021 yılında doğmuştur. Beyannamesini veren kişi, gelir vergisini Mart ve Temmuz aylarında (2 taksit olarak) öder.

 

Hesaplanan vergiyi herhangi bir vergi dairesine ödemek de mümkündür. Ancak bunun için bağlı bulunulan vergi dairesini ve vergi tahsiline yetkili kılınmış banka şubesini bildirmek gerekir.

 

Mülkünü bu yıl kiralayan kişi ise Kira Geliri Beyannamesi verme işlemini 2022 yılının başında yapmalıdır. Gelir vergisini de yıl içerisinde ödemelidir.

 

Beyanname verme sürecinin son günü resmi tatil günüyse, tatil sonrası ilk iş günü verilebilir.

Mülk sahibi yıl içerisinde ülkesini terk edecekse, en geç yurt dışına çıkmadan 15 gün önce beyannamesini vermiş olmak zorundadır.

 

2021 Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir?

 

 

Kira Geliri Beyannamesi Doldurma Nasıl Yapılır?

 

- KPSS Cafe, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7203822/kira-geliri-beyannamesi-nasil-doldurulur