27.Dönem POMEM Fiziki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman Başlayacak?

8000 Polis alımı için Polis Akademisi tarafından yayımlanan ilanda başvuru süreci sona ermiş ve daha sonra ise polis adaylarının önünde aşılması gereken bazı engeller kalmıştı. Bunlardan birisi ve en önemlilerinden olanı da Fiziki Yeterlilik sınavıdır. 27.Dönem pomem alımlarında ön sağlık kontrollerinin 26 Mart 2021 tarihinde sona ereceği daha önce akademi tarafından açıklanmıştı. Bu sürecin sona ermesinin ardından ise adayları Parkur sınavı olarakta adlandırılabilecek Fiziki yeterlilik sınavı beklemektedir.

27.Dönem Pomem Alımında Parkur Belli mi?

Parkur değişecek mi? Parkur sınavı ne zaman gibi soruların cevabı polis adayları tarafından merak edilmektedir. 27.Dönem Pomem alımına yaklaşık 150 Bin aday başvurmuştur. 27.Dönem pomem alımında Parkur yüksek ihtimal değişmeyecektir.

POMEM parkuru, farklı parçalardan oluşan 72 metrelik bir parkurdur. Parkurun ilk aşaması bir sıçrama tahtası etabını içerir. İkinci aşama lastik aşamasıdır. 

Üçüncü aşama, yük taşıma aşamasıdır. Bu aşamada erkekler 30 kilo, kadınlar 20 kilo taşıyor. Bu ağırlıklar bir kum torbası ile iki kol üzerine sabitlenmiştir. Bu ağırlıklar ile iki adet dubanın dışına atlayarak 16 metrelik bir alanda geçebilmektedir. Ardından ağırlığın başlangıç ​​noktasına geri dönülür. Duba arkasında dolaşmadan dönen adaylara bir saniye para cezası verilecek. Ayrıca dubayı deviren adaylara bir saniyelik cezası verilir. Ağır torbaları ikinci dubanın sağ tarafına 20 cm aralıkla yerleştirilir, torbaların ara mesafesi 50 cm, torbaların tutma kısımları birbirine paralel ve iç boşlukları birbirine bakar.

Dördüncü aşama sağlık topu aşamasıdır. Beşinci aşama, takla aşamasıdır. Altıncı aşama slalom aşamasıdır.Yedinci ve son aşama engel aşamasıdır. 

POMEM parkurunda, başarılı olarak kabul edilmesi gereken en uzun süre erkekler için 48 saniye ve kadınlar için 50 saniyedir (not: bu süre zaman zaman değişebilir).

Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye veya daha kısa sürede tamamlayan erkek adaylar ile 42 saniye veya daha kısa sürede parkuru tamamlayan kadın adaylar 100 puan alır. 60 puan veya daha düşük bir puan yeterli değildir ve aday elenir. POMEM parkuruna katılan adayların spor kıyafet ve ayakkabı getirmeleri gerekmektedir.

- KPSS Cafe, Emniyet bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7180589/27donem-pomem-fiziki-yeterlilik-sinavi-ne-zaman-baslayacak