Koronavirüs'ü Atlatanların Kalça Ağrısına Dikkat Etmeleri Konusunda Uyarı Yapıldı!

Prof. Dr. İbrahim Azboy yaptığı açıklamasında koronavirüs sonrasında kalça ağrısı çekenlerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini söyledi.

1,5 yıldan beri hayatımızda olmasına rağmen koronavirüs hakkında halen yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Uzman isim yaptığı açıklamasında tedaviden sonra kalça ağrısı çeken kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğini ifade etti.


“CİDDİ YAN ETKİLERE SEBEP OLABİLİYOR”
Azboy açıklamasında kalça ağrısı çekenlerin hemen hastaneye gitmesi gerektiğini ifade ederek, “Çünkü koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılan kortizonun uzun süreli ve yüksek doz uygulanması kas-iskelet sisteminde ciddi yan etkilere sebep olabiliyor” dedi.

Azboy, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şunları kaydetti:

“Yüksek doz ve uzun süren kortizon tedavisinin bazı hastalarda kemiği besleyen kan damarlarında kan akımının azalmasına veya duraklamasına neden olarak o bölgedeki canlı kemik dokusunun canlılığını kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu hastalık avasküler nekroz olarak adlandırılmaktadır. En sık kalça ekleminde eklemde avasküler nekroz görülmektedir. Ancak diğer eklemlerde de bu hastalık ortaya çıkabilmektedir. Kalça avasküler nekrozunun ilk belirtisi genellikle kasıkta hissedilen zaman zaman dize doğru yayılan kalça ağrısıdır. Bu hastalık zamanla yürüme mesafesinde kısalma ve kalça fonksiyonlarda kısıtlanmaya yol açmaktadır”

UZUN SÜRELİ KORTİZON TEDAVİSİ GÖRENLER DİKKAT
Yakın bir zamanda yapılan çalışmaya değinen Azboy, uzun süreli kortizon tedavisi gören kişeri uyararak, “Avasküler nekroza erken dönemde tanı konduğunda canlığını kaybetmiş kemik dokusunun kemik grefti ve kök hücre yöntemleri ile tedavi şansı olabilmektedir. Ancak kalça ekleminde çökme olduğunda kalça ekleminde kireçlenme (osteoartrit) gelişmektedir. Bu durumda hastalara kalça protezi ameliyatı gerekli olmaktadır. Bu nedenle korona hastalığını geçirip kortizon tedavisi almış olan hastaların kalça ağrılarını önemsemeleri ve vakit kaybetmeden ortopedi ve travmatoloji uzmanlarına başvurmaları yararlı olacaktır” dedi.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/7057559/koronavirusu-atlatanlarin-kalca-agrisina-dikkat-etmeleri-konusunda-uyari-yapildi