AÖF Üç Ders ve Yaz Okulu İle İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yaz okulu ve üç ders sınavı ile ilgili öğrenciler tarafından sıkça sorulan soruları ve cevapları 2020 yılı Temmuz ayında yayımlamıştı.

Açıköğretim Fakültesi tarafından o tarihlerde yapılan açıklamada: 

''Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Fuat Erdal, öğrencilerimizden gelen yoğun talep üzerine, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nde “Yaz Okulu” yerine “Üç Ders Sınavı” uygulanması yönünde alınan kararı yeniden değerlendirmek üzere, Üniversite Yönetim Kurulu’nu acil gündem ile toplantıya çağırmıştır.
Bu doğrultuda 08.07.2020 tarihinde toplanan Üniversite Yönetim Kurulu, “Yaz Okulu” açılmasına karar vermiştir. “Yaz Okulu” sınavları Eylül ayında, pandemi şartlarının elvermesi hâlinde yüz yüze, aksi takdirde çevrimiçi olarak yapılacaktır.
“Yaz Okulu” başvuru takvimi Üniversitemiz web sitesi üzerinden duyurulacaktır.''

denildi. 

Açıköğretim Sistemi Yaz Okulu Hakkında Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları 

1- Yaz okulu sınavı sonucunda mezun olma durumundayım. 9 Ağustos 2020'de yapılacak olan DGS sınavına katılabilir miyim?

Cevap: 2020 DGS Başvuruları 9-17 Haziran 2020 tarihleri arasında tamamlanmış olup Açıköğretim Sistemi yaz okuluna müracaat ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

2- Yaz okulu Sınavları Temmuz veya Ağustos aylarında yapılamaz mı?

Cevap: Yaz Okulu Yönetmeliği uyarınca, ''Yaz okulu eğitim süresi, sınavlar dahil olmak üzere 5 haftadan az olamaz.''  Başvuru, eğitim ve sınavlara hazırlık süreçleri dikkate alındığında, yaz okulu sınavları ancak Eylül ayı başında gerçekleştirilebilmektedir.

3- Mezun olma durumundayım. DGS sınavı ile bir lisans programına yerleşmem durumunda AÖS yaz okulu sınav sonuçlarının Eylül 2020 döneminde açıklanması, kazandığım programa kayıt sürecimi etkiler mi?

Cevap: DGS Sonuçları 9 Eylül 2020 tarihinde açıklanacak ve aday öğrenciler öğrenciler tercihlerini bu tarihten sonra gerçekleştirecektir. Yaz okulu sınav sonuçlarının açıklanması ve mezuniyet işlemlerinin gerçekleştirilmesi, 2020 DGS ile lisans programlarına yerleştirme tarihinden önce yapılabilecektir. Dolayısıyla kazanılan programa kayıt sürecini etkilemesi beklenmemektedir.

Bu gelişmelerin 2020- 2021 AÖF dönemi içinde benzer şekilde gelişeceği tahmin edlmektedir.

- KPSS Cafe, AÖF Haberleri bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6938984/aof-uc-ders-ve-yaz-okulu-ile-ilgili-sik-sorulan-sorular-ve-cevaplari