Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir? Dirayet Dilan Taşdemir Nereli?

İçişleri Bakanı A Haber'de gazetecilerin sorusunu yanıtlarken Gara'ya giden HDP'li vekilin ismini de açıkladı. İçişleri Bakanı '' Gara'ya gitmek Kolay değil, nasıl gitmiş'' sorusuna cevap verirken HDP'li vekilin ismini de açıkladı; Bakan Soylu'nun açıklaması şu şekilde;

"2017'de terör örgütüne katılan biri, bir süre önce bize teslim oldu. Terör örgütlerinin korkusu, bizim bu kişilerle yaptığımız mülakatlardır. 2017'de ilk önce Nusaybin ve Kızıltepe'ye geliyor, sosyal medyadan tanıştığı birinin ikna etmesiyle birlikte terör örgütüne katılıyor. Ardından kendisine bir telefon numarası veriliyor, o da HDP eski milletvekili Hatice Kocaman'a ait.

Kocaman'ı arıyor 'terör örgütüne katılmak istiyorum' diyor. Kocaman'ın telefonda böyle şeyler konuşulmaz çıkışı sonrası buluşuyorlar ve gidip bir süre onunla kalıyor. Ardından terör örgütüne katılıp Gara'da eğitimlerini alıyor. En nihayetinde Gara'dan Mahmur'a gidileceği söyleniyor. Gara'dan birisiyle birlikte arabaya biniyorlar. Yanındaki diyor ki 'bunu tanıdın mı?', 'Hayır tanımadım' deyince bu Dirayet Dilan Taşdemir, HDP Ağrı milletvekili diyor.

Dirayet Dilan Taşdemir Kimdir?

1982 Yılında Ağrı'da doğan Dirayet Dilan Taşdemir Sosyolog'dur. Mersin Üniversitesi Sosyoloji ve Arkeoloji bölümlerini bitirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinde Kadın Politikaları alanında danışmanlık yaptı. Ulusal ve uluslararası birçok platformda toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları alanında temsil düzeyinde görevler aldı.

25 ve 26. Dönemde Ağrı Milletvekili seçildi. İçişleri Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyelikleri yaptı. HDP MYK Üyesidir. Orta düzeyde Almanca bilen Taşdemir, bekârdır.


- KPSS Cafe, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6514217/dirayet-dilan-tasdemir-kimdir-dirayet-dilan-tasdemir-nereli