KPSS Tarih Yüksek Net Nasıl Yapılır?

Kpss sınavında sorular içerisinde standart sapmaların en çok olduğu bölümlerden birisi de tarih.

Kpss tarih netlerinizin daha yüksek olmasını istiyorsanız verimli ders çalışmak için sözel derslere sürekli tekrar yöntemi ile çalışmalısınız.

Denemelerde tarih netleri nasıl artar?

Düzenli olarak deneme çözmek sizlere eksik olduğunuz konuları ortaya çıkarmak için fayda sağlayacaktır. Özellikle en çabuk unutulan derslerden birisi olan tarih dersi için deneme analizini iyi yapmalı ve unuttuğunuz konuların listesini her deneme çözümü sonrasında not almalısınız. En çok yanlış yaptığınız konulara anında geri dönmeli, gerekirse yazarak ve not çıkartarak konuya tekrar alışmalısınız. Konu çalışmasının ardından tekrar konu testleri ile kesinlikle konuyu pekiştirmelisiniz.

Bir sonraki yapacağınız denemede yanlış yaptığınız konulara da aşina olacağınız için artık denemelerde tarih netlerinin arttığını görebilirsiniz.

En çok hangi konulardan soru çıktığını bilmelisiniz

Kpss tarih için geçmiş yıllarda çıkan soruların analizlerini iyi yapmalı ve hangi konudan kaç tane soru çıkıyor bunları bilmelisiniz. Zaten denemeler de gerçek sınava örnek olarak hazırlandığı için genellikle en çok soru çıkan konulara yoğunlaşacaktır.

Bol soru çıkan konuları iyi bilmeniz kpss tarih bölümünde sınav esnasında da soru kaçırmamanıza yardımcı olacaktır. Banko konulara dikkat etmeli ve soru kaçırmamaya önem vermelisiniz.

Deneme çözerken birden farklı yayını tercih edin

Bildiğiniz üzere tarih dersini her kaynak farklı metotlarda anlatmaktadır. Piyasada bulabileceğiniz ne kadar farklı kpss tarih denemesi varsa bunlara ulaşmalı ve çözmelisiniz. Ne kadar çok soru çözerseniz tarih dersini o kadar kolay ve akılda kalıcı şekilde öğrenebiliriniz. Denemelerde bir sorunun farklı kaynaklarda farklı şekillerde sorulduğunu fark edecek ve ne kadar farklı kaynaktan soru çözerseniz sınavda da o konudan soru kaçırmazsınız. Özellikle piyasada bulunan ve ÖSYM kpss sorularına en yakın soru tiplerini içeren soru bankalarını ve tarih denemelerini muhakkak sınavdan önce çözmelisiniz.

Tarih dersine not alarak çalışın

Ne kadar çalışsam da sürekli unutuyorum diyorsanız çalışma metodunuzun yanlış olduğunu söyleyebiliriz. Öğrencilerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de tarih dersine ezberleyerek çalışmaktır. Bir defter tutarak önemli yerleri kısa ve akılda kalıcı şekilde kendi cümleleriniz ile not almalısınız. Bu sayede de görsel hafızanız da karşınıza o konu ile ilgili soru çıktığında sizlere aldığınız notu hatırlatacaktır.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6371682/kpss-tarih-yuksek-net-nasil-yapilir