Maskeler Ne Zaman Çıkacak? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Maske takmayan vatandaşlara ciddi cezalar verilirken yaklaşık 1 senedir maske takmak zorunda kalan vatandaşlar ve maske ile çalışmak zorunda kalan herkes Maskelerin hayatımızdan ne zaman çıkacağını merak etmektedir.

Koronavirüs aşısının gelmesiyle birlikte vatandaşlarda Maskeler ne zaman çıkacak sorusunun cevabını merak etmektedir. 

Maskeler Ne Zaman Çıkacak?

Konuyla ilgili kritik açıklama Bilim Kurulu Üyesi Dr. Serap Şimşek Yavuz tarafından yapıldı. Yavuz, yaptığı açıklamasında herkesin aşılanmadığı sürece maske çıkarma konusunda herhangi bir şansın olmadığının altını çizdi. Türkiye'de şu ana kadar aşılanan kişi sayısının 3 Milyona yaklaştığı vurgu yapılıyor. Dr. Serap Şimşek maskeler ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;


“Şu ana kadar 2.5 milyon aşı yapıldı ciddi bir istenmeyen etkisinin olmadığını görmüş olduk. Tabi ki uzun dönem sonuçları takip edilecek beklenen; uzun dönem sonuçlarının da bununla benzer olacağı yönünde. Hastalığın neden olduğu şeyler o kadar kötü ki, aşı çok kabul edilebilir durumda kalıyor. Aşının neden olduğu herhangi bir ölüm yok şu ana kadar. Ama Korona virüsün dünyadaki ölüm sayısını herkes çok iyi biliyor. Aşının virüse karşı korunması için her iki dozunun yapılmış olması gerekiyor. Yapıldıktan sonra en az 15 gün geçmesi gerekiyor. Aşı özellikle sizi ağır hastalığa karşı koruyor, hastaneye yatmanızı engelliyor ama virüsü alıp boğazınızdan saçmanıza engel olamıyor. Sizin çevrenizde herkes aşılanmadığı müddetçe maskenizi çıkartma şansınız yok”

Bütün Toplumun Aşılanması Lazım..

“Bütün toplum aşılanmamışsa kimse maskesini çıkaramaz. Çünkü diğerlerine bulaştırabilir. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda varyant 1 dediğimiz ve dünyada en çok korkulan, ölüm ihtimali yüksek olan varyant için bu aşılar etkili görünüyor. Varyant 2 ve 3 bir miktar aşının sağladığı bağışıklığı azaltıyor, ama yüzde yüz değil. Aşının bulunması bilim dünyasının son yıllardaki en büyük başarısıdır. Aşı şu andaki en büyük ümidimiz ama önümüzdeki yılı kurtarmak için en büyük ümidimiz, bu yılı kurtarmak için değil. Bu yılı kurtarmak için elimizde olan şey mesafemiz, maskemiz ve hijyen”

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6364036/maskeler-ne-zaman-cikacak-bilim-kurulu-uyesi-acikladi