Bilim Kurulu Üyesi'nden Mutasyon Virüs Uyarısı! Ek Kısıtlamalar Getirilebilir?

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof.Dr. Mustafa Nemi İlhan mutasyonlu virüsün Türkiyenin birçok bölgesinde tespit edildiğini ve bu virüsün yayılım hızının daha fazla olduğu konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirterek virüsün yayılım hızı da dikkate alınarak mutasyonlu virüs görülen illerde kısıtlamaların artabileceğine dikkat çekti.

Bulaşıcı Olması Büyük Sorun..

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı  görevini de yapan Profesör İlhan virüsün daha bulaşıcı olmasının büyük bir sorun olduğunu belirterek ve Sağlık Bakanının açıklamalarına da vurgu yaparak şöyle konuştu;"Bakanımız, Afrika'dan ve Brezilya'dan da gelen mutant virüslerin ülkemizde göründüğünü söyledi. Demek ki mutant virüs ülkemizde de farklı yerlerde görünüyor, yayılma riski artıyor gibi düşünmek gerekiyor. Mutant virüsün en büyük sorunu daha bulaşıcı olması. Daha bulaşıcı olması önlemlere en az bir kat daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor açıkçası.

,Farklı kısıtlamalar olabilir mi bunu düşünmek gerekiyor. Mutasyonun yoğun olduğu yerler varsa bu illerle ilgili kısıtlamalar yapılabilir elbet; ama şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü Türkiye'nin her yerinde var. Bir ilçede, bir mahallede görülmüş olsa oranın karantina altına alınması söz konusu olabilir; ama bu vatandaşlarımız içinde tedavileri evlerde ve hastanelerde sürenler var. Zor bir dönemden geçiyoruz, bazı esnaf grubumuz zorlanıyor, insanlarımız evde kalmaktan sıkıldı; ama şimdi kısıtlamaları gevşetmenin zamanı değil, hepimizin de şahit olduğu üzere. Kurallara uymazsak mutant virüsün her ilde yayılımı söz konusu olur"

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6357168/bilim-kurulu-uyesinden-mutasyon-virus-uyarisi-ek-kisitlamalar-getirilebilir