Şubat 2021 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar? Ne Zaman Yatacak?

Evde Bakım maaşı genellikle her ayın 15 ila 20'si arası hesaplara yatmaktadır. 2021 Şubat Evde bakım maaşının 1657 TL olarak güncellendiği belirtilmişti. Her ilde farklı saatlerde yatan bu maaş için yakınlarına bakmakla yükümlü vatandaşlar maaş yatma tarihini ve saatini merak etmektedir. Bulunduğunuz şehirdeki Aile,çalışma ve sosyal hizmeter il müdürlüğünü arayarak konu hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür.

Şubat 2021 Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde Bakım maaşları her ilde aynı sürede yatmamakta ve şehirden şehire maaşın yatma tarihi farklılık gösterse de genel olarak her ayın ikinci haftasından sonra hesaplara yatmaya başlamaktadır. En net bilgiyi AÇHSB il müdürlüğünden alabilirsinz.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabilir?

Evde Bakım maaşını almak için Aile fertlerinizden birinin bakıma muhtaç ve kendi ihtiyaçlarını göremeyecek durumda olması gerekmektedir. Bulunduğünuz şehirdeki SYDV ya da AÇHSB il müdürlüğüne giderek yakınınıza bakmak istediğini ve bakıma muhtaç olduğunu belirterek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru şartlarının uygun olması durumunda evde bakım maaşı ödenecektir. Belli başlı şartlar şu şekilde;

-Yeterli maddi güce sahip olunmaması

-Sağlık problemi olarak evde bakıma muhtaç olması

-Sigortalı ve emekli olmaması

-Gerekli hastalık kriterlerini sağlamış olması

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDEME GÜNLERİ

0 ve 5 olanlar her dönemin 5. günü,
1 ve 6 olanlar her dönemin 6. günü,
2 ve 7 olanlar her dönemin 7. günü,
3 ve 8 olanlar her dönemin 8. günü,
4 ve 9 olanlar her dönemin 9. günü ödeniyor.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6353723/subat-2021-evde-bakim-maasi-ne-kadar-ne-zaman-yatacak