2021 YKS HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Alma Yöntemleri

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın  2021 haziran ayının son haftasında yapılacağı ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takviminde belirtilmişti. 2021 YKS oturumları 26 Haziran ve 27 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacakken başvurular ise yarın ( 4 Şubat 2021 ) tarihi itibariyle başlayıp 2 Mart 2021'de sona erecektir. Öte taraftan başvuru aşamasında zorunlu kılınan HES kodu ise merak konusu olmaktadır. YKS girecek olan öğrenciler ve öğrenci velileri 2021 YKS HES kodu nasıl alınır sorusunun cevabını merak etmektedir.

ÖSYM tarafından HES kodu ile ilgili yapılan açıklama şu şekildeydi;

Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir.  Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından yapacaklardır. Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. 

2021 YKS HES Kodu Nasıl Alınır?

HES kodu almak için 3 seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden size uygun olanı seçerek HES kodunu kolayca edinebilirsiniz. HES kodu alırken dikkat etmeniz gereken nokta geçerlilik süresidir. Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. Bu seçeneklere göz atalım;Hayat Eve Sığar Uygulaması
Hayat Eve Sığar uygulaması telefonunuza yüklü ise bu uygulamadan rahatlıkla HES kodunuzu alabilirsiniz.

SMS ile HES KODU alma
Telefonunuz Mesajlar Bölümünden SMS oluştur seçeneğinden 2023 SMS göndererek yapacağınız bu işlemde  mesaj oluştur kısmında HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazınız ve 2023'e SMS olarak atınız. ÖRNEK: HES 00123456789 2520 90 yazılıp 2023'e gönderilir. 

E-devlet Üzerinden Kod Alma
E-devlet üzerinden HES kodu üretme bölümünden HES kodunuzu alabilirsiniz. Bunun için aşağıda bulunan adrese tıklayabilirsiniz.

https://turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6345775/2021-yks-hes-kodu-nasil-alinir-hes-kodu-alma-yontemleri