2021 Hamsi Sezonu Başladı mı? Hamsi Avı Yasağı Kalktı mı?

Tarım Ve Orman Bakanlığı belirlediği bazı kritelerde Hamsi avine kısıtlama getirilmişti. Hamsi popülasyonunu korumak amacıyla getirilen kısıtlamalarda ise bazı esnetmeler yapıldı.

2021 Hamsi Avı Yasağı Kalktı mı ?


Hamsilerin 7 Şubat 2021 tarihine kadar belli türlerinin avlanması Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Hamsi avlamanın 7 Şubat 2021 tarihine kadar yasak olduğunu açıklamıştı.

Tarım ve  Orman Bakanlığı tarafından alınan yeni karara göre  İstanbul’un doğusu ve Kocaeli sınırları içerisinde kalan alandaki hamsi avı yasağı kaldırıldı .Geri kalan bölgelerde ise yasak 7 Şubat 2021 tarihinde sona erecektir.

Alınan yeni karar sonrasında hamsi avcılığına kapalı olan İstanbul’un doğusu ve Kocaeli sınırları içerisinde kalan alanda hamsi avı serbest bırakılmıştır.Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından denizlerde av sırasında, avlanılan su ürünlerinin karaya çıkarıldıkları noktalarda, toptan ve perakende satış yerlerinde gerekli denetimler her zaman olduğu gibi bundan sonra da titizlikle yürütülecek, yasal boy limitinin altındaki balıkların avlanılmasına ve satışına kesinlikle müsaade edilmeyecek.Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan hamsi avı açıklaması

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6342766/2021-hamsi-sezonu-basladi-mi-hamsi-avi-yasagi-kalkti-mi