Binlerce Memur Adayı Adalet Bakanlığı Memur Alımı İlanını Bekliyor ( Zabıt Katibi-İKM-Mübaşir )

Binlerce memur adayı sosyal medyada ve çeşitli mecralarda 2018 KPSS puanlarının yanmaması ve 2018 KPSS puanı ile yapılabilecek bir Adalet Bakanlığı ilanını beklemekteydi. Fakat beklenen ilan bir türlü gelmedi ve 2020 KPSS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 2018 KPSS puanları geçersiz duruma düştü.

Yapılacak olası bir alımda 2020 KPSS puanları ile başvuru yapılabilecekken 2018 KPSS mağdurlarının büyük bir çoğunluğu olası bir ilanda alım ilanına kendilerinin de dahil edilmesini ümit etmektedir. Bilindiği üzere Yaş şartından dolayı birçok memur adayı mağdur olmakta ve olası bir alımda Zabıt Katibi 35 yaş sınırı ve İKM 30 yaş sınırına takılan binlerce aday olmaktadır.

Gelmeyen İlan...


Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, katıldığı her programda memur alımları ile güzel haberler verse de beklenen ilan bir türlü gelmedi. Bakan Gül, ilk olarak Cüneyt Özdemir'in programında alımın 2020 yılı içerisinde olacağını belirtmişti fakat pandemi koşulları nedeniyle 2020 yılında yapılması gereken alımın yapılmadığı tahmin edilmektedir. 

Bakan Gül, yine geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada ilanın 2021 Ocak ayı içerisinde gelebileceğini belirtmişti fakat Ocak ayı bitmesine rağmen yine herhangi bir ilan gelmedi. Tahminimiz ilan için başvuru süreci devam eden 160 Cezaevi katibi alımının başvruularının sona ermesi bekleniyor olabilir.

Bilindiği üzere 160 Cezaevi katibi alımı için son başvuru tarihi 5 Şubat 2021. Bu süreç sona erdikten sonra herhangi bir aksilik olmaz ise Adalet Bakanlığı 2021 memur alımı ilanın Şubat ayı içerisinde gelmesi ümit edilmektedir. Cezaevi katibi alımı ilanı için tıklayınız.


Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada personel alımlarının 2021 Ocak ayı içerisinde başlayacağı ve ilanların da bu kapsamda bu ay içinde yayımlanacağı vurgulanmıştı.

Bu açıklama sonrası ise memur adayları tarafından dağılım merak edilmektedir. Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı ; İnfaz Koruma Memuru, Zabıt Katibi, Mübaşir, Hizmetli ve Şoför gibi çok farklı sayıda ünvanlar ile alım yapmaktadır.

2021 Adalet Bakanlığı Alımlarında Kadro Dağılımı !

Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz senelerde yapılan alımlarda genel olarak alım sayısının en az Yüzde 50'si İnfaz Koruma Memuru alımlarına, Yüzde 25'i Zabıt Katibi Alımlarına Yüzde 10-15 i mübaşir alımlarına ve Geri kalan Yüzde 10-15 lik kısım da hizmetli, şoför gibi alımlara ayrılmıştı. Bu tablodan yola çıktığımızda Adalet Bakanlığı tarafından gelebilecek 10 Bin kişilik bir personel alım ilanında dağılımın aşaıdaki gibi olacağını tahmin ediyoruz.

- 5000-6500 İnfaz Koruma Memuru

- 2500-300 Zabıt Katibi

- 1000-1500 Mübarşir alımı

- 1000-1500 Diğer kadrolar ve ünvanlar

Sizce dağılım nasıl olmalı YORUM kısmından iletebilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Memur Alımları Taban Puanları

Adalet Bakanlığı,  kamu personeli olmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği kurumlar arasında yer alıyor. Adalet Bakanlığı bünyesine zabıt katipleri, hizmetliler, şoförler, infaz koruma memurları, düz memurlar gibi daha birçok pozisyon için personel alımını gerçekleştiriyor. Yapılan ve önümüzdeki günlerde de yapılacak olan bu alımlarda, KPSS puanının kaç olması gerekiyor? Adayların alması gereken en küçük ve en küçük puanlar nelerdir gibi  soruları yanıtlandırıyor olacağız. Detaylar için tıklayabilirsiniz.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6334007/binlerce-memur-adayi-adalet-bakanligi-memur-alimi-ilanini-bekliyor-zabit-katibi-ikm-mubasir