Bilim Kurulu Üyesinden Restoranlar Ve Cafelerin Açılması İçin Erken Uyarısı !

Korona kısıtlamaların kaldırılması veya esnetilmesi için gözler hafta içi yapılacak olan kabine toplantısına çevrilmişken önemli bir uyarı Bilim Kurulu Üyesinden geldi.


Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz yeme içme sektörü için kısıtlamaların kaldırılmasının riskli olacağını belirterek bu sektörde maskelerin indirilmesi zorunluluğu olduğu için kısıtlamaların kalkmasının çeşitli riskler taşıdığını belirterek bu sektörde kısıtlamaların şu an kaldırılmasının riskli olduğunu belirtti.

Cafe Ve Restoranlar İçin Henüz Erken


Yeme içme sektöründe çalışanların zor durumda olduğunu bildiğini belirten bilim kurulu üyesi açıklamalarına "Bu noktada bir sıkıntı haziran ayında normale geçiş aşamasında yaşandı. Olması gerekenden daha fazla sayıda müşterinin işletmelere alındığını gördük, bu sıkıntı yarattı. Şu anda biliyoruz ki özellikle lokanta, kafe, pastane sahibi esnafımız, zor durumda. Çünkü, milyonlarca kişi buralardan ekmek yiyor ama bu yeme içme sektöründe maskeler inmek durumunda olduğu için riskli bir alan. Ondan dolayı, yeme içme sektöründe normale dönüş aşamasında seyrek kapasiteli kullanım gündeme gelebilir. Kapasitenin belli bir miktarına kadar müşterinin alınmasına izin verilebilir, kapıda HES kodu zorunlu hale gelebilir." sözleriyle devam etti.

24 Ocak Koronavirüs Tablosu


Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. 24 Ocak'ta açıklanan son 24 saatlik verilere göre; 684'ü semptomatik olmak üzere toplam 5 bin 277 yeni vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 140 olarak kayıtlara geçti. Böylece Türkiye'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bin 73'e, toplam vaka sayısı ise 2 milyon 429 bin 605'e yükseldi

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6312103/bilim-kurulu-uyesinden-restoranlar-ve-cafelerin-acilmasi-icin-erken-uyarisi