Rekabet Kurulu Son Gelişmeler Sonrası WhatsApp ve Facebook'a Dava Açtı !

Rekabet Kurulu whatsApp tarafından kullanıcılara dayatılan uygulama sonrası harekete geçti ve Facebook ve whatsApp hakkında dava açıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da sert tepki gösterdiği ve " Dijital Faşizm " ifadelerini kullandığı uygulama sonrası harekete geçen rekabet kurulu konu ile ilgili olarak "

"Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacakları belirtilmiştir.

"GÜNCELLEME, VERİLERİN FACEBOOK TARAFINDAN KULLANILMASINI İÇERMEKTEDİR"


Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir. Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir." ifadelerini kullandı.

- KPSS Cafe, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6058747/rekabet-kurulu-son-gelismeler-sonrasi-whatsapp-ve-facebooka-dava-acti