Zabıt Katibi Nasıl Olunur ? 2021 Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

Zabıt Katipliği binlerce memur adayının hayallerini süsleyen mesleklerden birisidir. Hem toplumsal statüsü, hem de çalışılan kurumun Adalet Bakanlığı gibi bilinen prestijli bakanlıklardan birisi olması nedeniyle zabıt katibi alımlarına her sene binlerce kişi başvuru yapmaktadır.

Lisans,ortaöğretim ve önlisans mezunu herkesin başvuru yapabildiği zabıt katibi alımlarında çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalardan en önemli olanları kpsscafe.com.tr adresi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

2021 Zabıt Katibi Alımı Ne Zaman ?


2020 KPSS sonuçlarının açıklanması ile birlikte memur adayları Adalet Bakanlığı'ndan gelen ilanı sabırsızlıkla beklemektedir. Zabıt Katibi ilanı en son 2019 Temmuz ayında gelmiş ve bu alımda 3071 zabıt katibi alımı yapılmıştı. O tarihten bu yana henüz bir alım ilanı gelmedi. Ülkemizdeki pandemi koşulları nedeniyle ilanın ertelendiğini düşünüyoruz. Pandemi sürecinin biraz normalleşmesile birlikte 2021 Ocak ya da en geç Mart ayına kadar alım ilanının gelmesi yüksek ihtimal olarak görünmektedir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur ?

Zabıt katipliğine KPSS sınavlarından 70 puan üzeri alan herkes başvurabilir. Lise, önlisans ve lisans mezunu farketmeksizin KPSS puanı 70 ve üzeri olan herkes başvuru yapabilir. İlgili adliye KPSS puanı baz alınarak genel bir sıralama yapar ve başvuru sayısının 20 katı kadar adayı klavye sınavına davet eder.

Klavye sınavı’nda da yanlışlar hariç en az 90 kelime yazmak gerekmektedir. 3 dakika içinde 90 kelime ve üstü yazan kişiler başarılı olmuş sayılır fakat bu demek değildir ki zabıt katibi oldunuz.

Diyelim ki  Mersin Adliyesi 10 zabıt katibi alımı yapacağını duyurdu. Bu alıma başvuru yapmanız için 70 puan üstü almanız gerekmektedir. Fakat 70 puan ve üstü olan herkes Klavye sınavına çağrılmaz. 10 kişilik alımın 20 katı kadar yani 200 aday klavye sınavına davet edilir.

Başvuranlar arasından KPSS puanına göre sıralama yapılır ve 200 kişi davet edilir. 200. kişinin KPSS puanı 73 ise bu alım 73 ile kapatmış demektir. 73 altı alanlar şartı taşıdığı halde klavye sınavına katılamaz.

Bitti mi ? Hayır bitmedi. Klavye sınavında 3 dakika içerisinde  yanlışlar hariç 90 kelime yazmanız gerekmektedir. Mülakata 90 kelime ve üstü yazan 3 katı kadar aday davet edilir. Yani 10 kişilik alım için 30 kişi mülakata davet edilir. 200 kişinin girdiği klavye sınavında eğer 30.kişi 100 kelime yazmış ise bu klavye sınavı 100 kelime ile kapatmış demektir. 100 kelime altı yazanlar başarılı olduğu takdirde Mülakat sınavına katılamaz.

Bu süreçten sonra ise sizi en son aşama olan Mülakat aşaması beklemektedir. Mülakattan da başarılı olduğunuz takdirde Zabıt katibi olmaya hak kazanmışsınız demektir. Atandığınız Adliye tarafından göreve başlamak için çağrılmayı bekleyip gelen çağrıdan sonra görevinize başlayabilirsiniz. Klavyede kelime sayısı nasıl yükselir makalesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Klavye Kelime sayısı nasıl yükselir 

2021 Zabıt Katibi Başvuru Şartları


2019 Temmuz ayında yapılan alımda genel başvuru şartları ve özel başvuru şartları başlıkları ile zabıt katibi alımına başvurmak için gerekli olan başvurular paylaşılmıştı. 2021 yılında gelecek bir alımda da herhangi bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz. Tek fark 2018 KPSS puanı yerine 2020 KPSS puanı istenecektir. 

I) Genel Şartlar:

II) Özel Şartlar


A- Sözleşmeli zabıt kâtibi pozisyonlarında istihdam edilebilmek için ;Önceki alımlarda oluşan zabıt katibi taban puanları için tıklayınız.

- KPSS Cafe, Kamu bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/6012559/zabit-katibi-nasil-olunur-2021-zabit-katibi-alimi-basvuru-sartlari-nelerdir