Haftaiçi Saat 21.00'dan Sonra Sokağa Çıkma Kısıtlaması Devam Edecek mi ?

Sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesinin ardından uzun süredir evde olan vatandaşlar sokaklara ve caddelere akın ederken vatandaşlar bir sorunun cevabını daha merak ediyor.' Saat 21.00'dan sonra sokağa çıkma yasak mı ? ''

Saat 21.00'dan sonra sokağa çıkma yasak mı ? 

İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadığı için haftaii 21.00'dan sonra uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması halen devam etmektedir. Son günlerde vaka sayılarının hızla azalması üzerine kabinenin ve koronavirüs bilim kurulunun önümüzdeki günlerde toplanıp bu yasakları kaldıracağı tahmin edilmektedir.

4 Günlük Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Tablo


İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada 80 saat süren 4 günlük kısıtlama ilişkin veriler de kamuoyu ile paylaşıldı  Açıklama şu şekilde;

“Covid-19 salgını ile mücadelede toplumsal ve bireysel sağlığımızın korunmasına yönelik olarak uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına devam edilmektedir. Bu kapsamda; hafta içi 21.00 ila 05.00 saatleri arasında, hafta sonu ise Cuma akşamı saat 21.00’den Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlanmıştır. Beşincisini uyguladığımız sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulanmıştır.

Geçtiğimiz hafta için 28-29-30 Aralık tarihlerinde saat 21.00 ila 05.00 saatleri arasında uygulanan hafta içi sokağa çıkma kısıtlaması ile yılbaşı dolayısıyla 31 Aralık Perşembe akşamı saat 21.00’de başlayıp 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’e kadar kesintisiz süren hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan toplam 51 bin 152 kişiye 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır. Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve alınan diğer tedbirler sayesinde vaka sayılarındaki düşüş devam etmektedir. Pandemi ile mücadelemiz sona erip, normalleşme sürecine geçinceye kadar temizlik, maske ve mesafe olmak üzere diğer kurallara uymayı sürdürmeliyiz. Aziz milletimize; 2020 yılında göstermiş olduğu sabır, fedakârlık ve anlayıştan dolayı teşekkür ediyor, yeni yılın ülkemize ve dünyamıza huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini temenni ediyoruz.”

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5952126/haftaici-saat-2100dan-sonra-sokaga-cikma-kisitlamasi-devam-edecek-mi