2021 Asgari Ücret Açıklandı ! 2021 Net Asgari Ücret Ne Kadar ?

Milyonlarca çalışan tarafından merakla beklenen asgari ücret belli oldu. 2021 asgari ücret Aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklandı.

Bakan Selçuk Açıkladı !

"Hükümet olarak bu süreçte önceliğimiz elbette vatandaşlarımızın sağlığını korumak oldu. Salgın tüm dünyada olduğu gibi tüm yaşamı derinden etkiledi. Çalışanlarımız başta olmak üzere herkesi korumak için sayın Cumhurbaşkanjımızın liderliğinde birçok teşvik ve destek programı başlattık. Biz de bakanlık olarak bunları hayata geçirerek 45 milyar lirayı aşkın desteği ortaya koyduk.

Her zaman olduğu gibi işçi ve işverenlerle temel hedefimiz işçilerimizi ve işverenlerimizi birlikte ve beraberce korumak oldu. Nakdi ücret, KÇÖ, normalleşme desteği ve diğer uygulamaları devreye alarak iş ilişkileri sürmek ve istihdamı korumaya sağladık. KÇÖ'nün kapsamını genişlettik ve süreci daha da hızlandırdık. KÇÖ'de milyonlarca çalışana 23 milyardan fazla ödenek verildi. Kısa çalışma ödeneğine yeniden başvuru açtık ve son başvuruyu 31 Ocak'a kadar uzattık.

Salgın sürecinde işçiler işlerini kaybetmesin diye fesih kısıtı getirdik. Nisan'dan  bu yana kadar 2 milyondan fazla insana 6 milyardan fazla destek verdik.'' 

2021 Asgari ücret ne kadar oldu ?

2021 YILINDA UYGULANACAK ASGARİ ÜCRET KARARA BAĞLANDI 1 OCAK'TAN SONRA BRÜT 3577 LİRA, NET 2825 LİRA OLARAK BELİRLENMİŞTİR.

Asgari ücreti açıklayan Bakan Selçuk açıklamalarına şu şekilde devam etti;

'' Hükümetlerimiz döneminde gerçekleşen asgari ücret zammına baktığımızda 180 lira olna asgari ücret  2020 yılında 2324 liraya yükseldi. 18 yılda net asgari ücret yaklaşık 1,5 kat arttı. 2019 'da enflasyonun 5 puan üzerinde, 2020 'nin üzerinde 2.5 oranında bir artış yapıldı. Malumunuz özünde bir sosyal koruma ücreti olan asgari ücret en alt sınırı ifade etmektedir. 

Komsiyonumuzun nihai hedefi tüm tarafların koşullarını göz önüne alarak bu sınrıı hedeflemektir. Bu ücretin altında ödeme yapılmayacak. Biz hakemiz. Şunu da belirlemek isterim ki asgari ücretle sosyal güvenlik primleri ile SGK primlerine cezalara çok sayıda ücret değişiyor. Aynı zamanda zam istihdamını ve fiyat istikrarını da etkiler. ''

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5931383/2021-asgari-ucret-aciklandi-2021-net-asgari-ucret-ne-kadar