Sağlık Bakanlığı Paramedik Alımı Olacak mı ? 2021 Sağlık Bakanlığı Alımı Ne Zaman ?

Sağlık Bakanlığı Personel Dağılım Cetvelinde bazı değişiklikler yapıldı. Söz konusu yapılan değişiklikte, 112 istasyonlarında görev yapan paramedik sayısı artırıldı. Saglıkpersoneli. com adlı sitede yer alan habere göre , değişiklikle ülke genelinde dün itibariyle 112 acil sisteminde  13 bin civarında paramedik kadrosu varken bugünden itibaren 112 acil sisteminde 23 bini aşan bir paramedik PDC' si oluşturulduğuna yer verildi.

Paramedik Alımları Artabilir ?

Söz konusu haberde PDC sayısının  artmasının planlandığına da yer verildi. Bir birime yeni personel ataması yapılırken PDC doluluk oranlarına bakılıyor. Yine gerek il içi gerek il dışı tayinlerde binlerce boş paramedik kadrosu oluştu. Bu süreçte halen görevde olan bir paramedik ülke genelinde  artık istediği her ilde çalışabilir.  Alt bölge tayinleri, dönem tayinleri vb tüm kriterler paramediklerden yana olmuş olacak. Bugünden itibaren ülke genelinde tüm 112 istasyonlarında paramedikler için  % 50'ye yakın boş kadro oluştu. 

Paramedik Kimdir?

Paramedik, diğer adı ile Acil Tıp Teknikeri, acil tıbbi durumlarda hasta veya yaralılara bakım yapan meslek grubuna verilen unvandır. Paramedik, acil durum çağrılarına cevap vermek, tıbbi hizmetler yapmak ve hastaları tıbbi tesislere taşımakla yükümlüdür.

Paramedik Görev Tanımı Neleri Kapsar?

Zamanında müdahale ile yaşam kurtarmayı hedefleyen paramedik mesleği stresli iş grupları içerisinde yer alır. Paramediklerin sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilir,

Kaza, yaralanma, hayati tehlike içeren hastalık durumlarında acil tedavi sağlamak,
Doğru hasta taşıma tekniklerini kullanmak ve kırık gibi durumlarda stabilizasyonu sağlamak,
Hastaları bir sağlık kuruluşuna nakletmek ve nakil sırasında tedaviyi sürdürmek,
Hastane personeline, hasta durumu ve tedavi bilgisini aktarmak,
Hastanelerde ve diğer sağlık tesislerinde hasta bakımının sağlanmasına yardımcı olmak,
EKG okuyabilmek,
Kanamayı durdurmak,
Travma durumlarında stabilizasyonu sağlayarak hastayı nakle hazır hale getirmek,
Acil doğum halinde doğuma destek olmak.

- KPSS Cafe, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5876743/saglik-bakanligi-paramedik-alimi-olacak-mi-2021-saglik-bakanligi-alimi-ne-zaman