Açık Kodlu Adres Sistemi Ne Demektir ? Adreslerde Yeni Sistem Geliyor !

Pandemi süreci nedeniyle online alışverişlere olan ilgili günden güne artarken bu yoğunluk ile birlikte kargo firmaları ile vatandaşlar arasındaki tartışmalar da artmaya başladı.

Şikayet sitelerinde kargo firmaları hakkında kargom ulaşmadı ya da adres bulunamadı gibi bahanelerle kargolarının glmediğini belirten binlerce vatandaş kargo firmalarından şikayetçi durumdadır.

Bu tür karışıkların önüne geçmek için ise açık kodlu adres sistemine geçileceği belirtiliyor.

Açık Kodlu Adres Sistemi Ne Demektir ?


Açık kodlu adres sisteminde adresler harflerden ve kelimelerden değil sadece rakamlardan oluşacak. TC kimlik numarası gibi herkesin ev adresi de belirli rakamlardan oluşacak ve bu sayede de ev adresi bulunamadı, adres yanlış gibi bahanelerin önüne geçilmiş olacak.Söz konusu kod 9 numaradan oluşacak ve herkesin kodu farklı olacak. Bu şekilde de karışıklıkların önüne geçilmiş olacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Vatandaşlar TC kimlik numarası ve açık adresini söylerken tedirgin oluyor. Bu projeyle 20-66-80-308 diyecek, dokuz rakam bu kadar, 'adres kodu' başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok" ifadelerini kullandı.

PTT Kargo'da Test Aşamasında !

Söz konusu yeni uygulamanın test aşamasında olduğunu ifade eden Yazıcı, "PTT Kargo kendi 'web' ara yüzünü oluşturdu, şu an test çalışmaları devam ediyor. Ben PTT ile toplantıda posta kodu olarak dile getirmek istedim ama PTT'deki yetkililer dediler ki; 'Posta kodu teknik bir terimdir, bölgeyi ifade eder ve kanunda geçer; bunu diyemeyiz'. O zaman biz de buna adres kodu diyelim, dedik. Artık herkesin -şu anda sizlerin de bulunduğu evlerde- MAKS'tan bağımsız bir adresi kodu var. Sayın Bakanımızla, PTT'yle ve diğer kargo şirketleriyle, BTK'yle ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü'yle görüşmelerimiz devam ediyor. Özel kargo şirketleri de adres kodunu koydu." dedi.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5876682/acik-kodlu-adres-sistemi-ne-demektir-adreslerde-yeni-sistem-geliyor