Nargile Uzmanı Uyarıyor; Bandrölsüz Tütünlerden Uzak Durun

Bandrolsüz kaçak ve sahte olarak piyasaya sunulan tütün mamulleri içerisinde her türlü yabancı madde, böcek, larva, küf gibi tehlikeli koku ve katkı maddeleri bulunmakta. Yasadışı olarak kullanıcıya sunulan bandrolsüz tütünler aynı zamanda yüksek oranda nikotin, karbon monoksit ve zifir içermekte. Merdiven altı tabir edilen yerlerde üretim yapan firmalar tarafından kullanılan bandrolsüz tütünler zehirlenmelere dahi yol açmakta. Bu zararlarından dolayı nargile uzmanı Ayhan Bulut tüketicileri bandrolsüz tütünlerden uzak durma konusunda uyarmakta.

Nargileyi Paylaşmak Doğru Değil

Kuralında kullanılmadığı sürece nargilenin zararlarına da dikkat çeken nargile uzmanı solunum yolu ile bulaşan zatürre ve grip gibi çeşitli virüslerin nargile aracılığı ile kişiden kişiye bulaşabildiğinin altını çizmekte. Binlerce kişinin nefes alıp verdiği marpucun virüs, bakteri ve mantar gibi zararlıların yaşam alanı olduğunu hatırlatan nargile uzmanı hijyeni sağlanmayan nargilenin solunum yoluyla insanlar arasında hastalık taşıyabileceği açıklamasında bulundu. Nargilenin virüs yayılımın da etkin olduğunu belirten nargile uzmanı insanların nargilelerini yakın çevresi ile paylaşmaması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

Nargile Temizliğine Özen Gösterilmeli

Nargile uzmanı aynı zamanda nargile ağızlığının diş eti iltihabı ya da ağız boşluğunda herhangi bir lezyonu bulunanlar arasında paylaşılması halinde tehlikeli virüslerin bulaşmasına neden olduğunun altını çizerek dudaklarda tekrarlayan uçuk hastalığının da kişiden kişiye bulaştığını söyledi. Hijyeni sağlanmayan nargilenin solunum yolu ile bir kişiden başka birine birçok farklı hastalığı taşıyabildiğinin altını çizen nargile uzmanı temizliğe özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Her İçimde Bütün Parçaları Temizlenmeli

Her içimden sonra kullanılan malzemelerin yıkanmasının önemini hatırlatan Nargile Uzmanı’nın kurucusu Ayhan Bulut ortak kullanılan parçaların ucuna eklenen ve her kullanıcı da değiştirilen sipsi adındaki ağızlığı temizleyerek hijyen sağlamaya çalışmanın yetersizliğini vurguladı. Bulut nargile içerisindeki suyun her kullanımda değiştirilmesi bütün parçaların yıkanması gerektiğini işaret etti.

Nargile Uzmanı’nın kurucusu Ayhan Bulut, mantar enfeksiyonlarında ölümcül olan invaziv pulmoner aspergillozun nargile ile bulaştığına dair raporlar olduğunu belirterek nargile kullanımında temizliğin öneminin altını çizdi. Ayhan Bulut ayrıca gırtlak kanseri ve lenf bezi kanserinin nedeni olan Epstein Barr virüsünü de nargile yolu ile bulaşabileceğini hatırlattı.

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5854920/nargile-uzmani-uyariyor-bandrolsuz-tutunlerden-uzak-durun