Bekçi Başvuru Şartlarında Önemli Bir Değişiklik Yapıldı ! Resmi Gazete'de Yayımlandı !

3 Aralık 2020 tarihli yayımlanan resmi gazete'de dikkat çeken bir değişiklik kararı var. Bekçilik başvuru şartında düzenleme yapıldı.

Bekçi alımı başvurusunda işlenen suçlarla ilgili, 772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunun 6. maddesinde "....veya 6 aydan fazla hapis..." cezası alanların bekçi olmayacağı gibi ifadeler bulunmaktaydı.

İlgili  hükmün değişmesi için İdare Mahkemesinin başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi , aldığı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımladı. 3 Aralık 2020 Perşembe tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararda , kanuni düzenleme kasden işlenen suçlarla taksirle işlenen suçlar arasında fark yapmadığından, Anayasaya aykırı görüldüğü ve söz konusu hükmün iptal edildiğine yer verildi. Mahkeme heyeti, kamu personeli olmak için müracaat sırasında kasden işlenen suçların kapsam dışında tutulduğuna ve bekçiliğe girişte de bunun dikkate alınması gerektiğine dikkatleri çekti. 

Resmi gazete'de yayımlanan AYM kararının tam metni şu şekilde;

- KPSS Cafe, Emniyet bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5844264/bekci-basvuru-sartlarinda-onemli-bir-degisiklik-yapildi-resmi-gazetede-yayimlandi