Azerbaycan'ın 10 Kasım Gününü Zafer Bayramı İlan Etmesi Sosyal Medya'da Tepki Çekti !

Azerbaycan tarafından 10 Kasım gününün zafer bayramı ilan edilmesi sosyal medyada bazı tepkileri de beraberinde getirdi.

Tüm Türkiye'de ve Dünya'da 10 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü olarak ve yas günü olarak bilinir. Türk sinemasının ünlü isimlerden ve geçtiğimiz yıllarda kalp krizi sonucu kaybettiğimiz Kemal Sunal'da bir röportajında asıl doğum gününün 10 Kasım olduğunu ama o gün doğum gününü kutlayamacağı için 11 Kasım'ı doğum günü olarak kabul ettiğini ifade etmişti.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Onayladı !


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in imzaladığı kararname kapsamında, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki yenilgiyi kabul ettiği 10 Kasım günü Zafer Bayramı ilan edildi. Yayımlanan kararname metni ise şu şekilde;Azerbaycan Ordusu, 44 gün süren askeri operasyonlar sonucunda Azerbaycan halkının tarihinde, kültüründe ve kalbinde özel bir yer olan Cebrayıl, Fuzuli, Zengilan, Gubadlı, Karabağ'ın tacı Şuşa şehirleri, Mincivan, Ağvend, Zengilan bölgesi başta olmak üzere toplamda 300'den fazla yerleşim yerinin yanı sıra Ağdere, Murovdağ ve Zengilan yönünde önemli stratejik tepeleri kurtardı. Cesur Azerbaycan askerleri ve subayları, Ermenistan'ın yıllarca kurduğu mühendislik ve tahkimat sistemlerini aşarak adım adım ilerledi,kahraman askerlerimizin ve subaylarımızın, şehitlerimizin kanları ve canları pahasına topraklarımız kurtuldu. Azerbaycan her zaman oğullarının ve kızlarının cesaretini takdir ediyor, tüm şehitlerimizin ruhuna saygı duyuyor ve onların anısını onurlandırıyor. Savaşta kahramanca savaşan tüm şehitlerimizin, savaşta kahramanca savaşan, işgalden kurtarılan topraklarda Azerbaycan bayrağını dalgalandırdığı, ülkemizin toprak bütünlüğü için canlarını feda ettiklerinden dolayı Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının 109. Maddesinin 32. Paragrafı rehberliğinde şu kararı veriyorum: 1. Her yıl 27 Eylül'ü Azerbaycan'da Anma Günü olarak kutlanmasını, 2. Azerbaycan'da her yıl 10 Kasım Zafer Bayramı olarak kutlansın."

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5842329/azerbaycanin-10-kasim-gununu-zafer-bayrami-ilan-etmesi-sosyal-medyada-tepki-cekti