Bilim Kurulu Üyesi Hafta sonları 48 Saatlik Yasakların Olabileceğini Belirtti !

İki haftadır kısmi süreli devam eden hafta sonu sokağa çıkma yasağının kapsamının genişletilebileceği belirtiliyor. Şu anda hafta sonları akşam 20.00 ile sabah 10.00 arası devam eden sokağa çıkma yasakları eğer vaka sayısı artışı durmaz ise genişletilebilecek.

A Haber programına konuk olan  Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan temelli sokağa çıkma kısıtlamasına durumun gidişatına bağlı olarak karar verilebileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı.

Haftasonları Temelli Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir !

'' Önümüzdeki hafta, Pazartesi, Salı Çarşamba'dan itibaren kısıtlama ne kadar etkili oldu, ne kadar etkili olmadı buna göre değerlendirme yapılacak. Kişisel gözlemim evet gündüz vakitleri kalabalık oluyor ama saat 20.00'den sonra insanların kurallara uyduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Şöyle bir telaş da olmamalı, 1-1.5 saat önce sokağa çıkma kısıtlaması kalktı diye hep bir araya gelelim, evlerde kahvaltı yapalım diye düşünmemeli insanlar. Bu hususta vatandaşlarımız dikkat ederlerse üstesinden gelebiliriz. Temelli sokağa çıkma kısıtlaması (hafta sonları) , bu salgınla mücadelede iyi bir yöntem olacakıtr. 3-4 kez yapılacak 48 saatlik , Cuma günü 20.00'de başlayıp, Pazartesi sabah 05.00'e kadar kısıtlamalar gelebilir. Bu kısıtlamalar dolaşımı azaltır, virüsle mücadelede büyük katkı sağlayabilir. İnsanların ne kadar kalabalık olmasını azaltabilirsek bu sefer daha fazla başarılı olabiliriz. ''

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5764422/bilim-kurulu-uyesi-hafta-sonlari-48-saatlik-yasaklarin-olabilecegini-belirtti