3001 Kodu Taban Puanları ! 3001 Kodu İle Alım Yapılan Kadrolar Hangileridir ?

KPSS önlisans mezunları tarafından merak edilen soruların başında da tercih kılavuzlarında yer alan nitelik kodları gelmektedir. Bu kodlardan birisi olan 3001 nitelik kodu en çok merak edilen kodlardan birisidir.


3001 Kodu Ne Demektir ?


3001 Nitelik Kodu kısaca; herhangi bir bölüm farketmeksizin önlisans mezunu olan herkesin başvurabileceği kadroları ifade eden nitelik kodu'dur. ÖSYM tercih kılavuzunda herhangi bir kadro için bu kodu gördüğünüzde eğer başka nitelik kodu istenmiyorsa bu kadro'ya başvurabilmeniz için Önlisans mezunu ya da mezun durumda önlisans öğrencisi olmanız yeterli olmaktadır. Bu nitelik kodu özellikle kendi bölümü ile ataması bulunmayan ya da yeterli sayıda olmayan önlisans mezunları tarafından çok tercih edilen bir koddur.

3001 Kodu ile Alım yapan Kurumlar Hangileridir ?

Birçok üniversite,merkezi atamalarda belediyeler ve DHMİ gibi alımlarda bu nitelik kodu sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanısıra son zamanlarda İl Özel İdare ve bazı kamu kurum ve kuruluşları da bu nitelik kodu ile alım yapmaktadır.

2018 KPSS 3001 Taban Puanları Kaç ?

Bu nitelik kodu ile yapılan alımlara tüm önlisans mezunları başvurabildiği için alımlar yüksek puan ile kapatabilmektedir. Özellikle DHMİ gibi kurumlar 93-95 puanla kapatabilmekte iken Üniversiteler ve bazı kamu kurum kuruluşları'nda taban puan 88-90 arasını bulabilmektedir. İlgili kadro ile ilgili istenilen belgeler bu atamaları daha düşük puanla atanmaya olanak sağlamaktadır.  Kalorifercilik belgesi, 5 Yıl Ehliyet olma şartı, Bilgisayar sertifikası gibi belgeler bu alımda sizi bir adım öne geçirebilmektedir.

3005 nitelik kodu: Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği önlisans programlarının birinden mezun olanların tercihte bulunabileceği anlamı geliyor.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5756015/3001-kodu-taban-puanlari-3001-kodu-ile-alim-yapilan-kadrolar-hangileridir