2020 ALES/2 Saat Kaçta Olacak ? Hangi Gün Yapılacak ?

Ales ile ilgili yaşanan son dakika gelişmesini ÖSYM twitter üzerinden duyurdu. Ales72 sınav giriş belgeleri adayların erişimine açıldı.

ÖSYM tarafından yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı.

Sınav Giriş Belgeleri Açıklandı !


2020-ALES/2 Sınava Giriş Belgeleri adaylarımızın erişimine açılmıştır. 6 Aralık 2020 tarihinde ALES’e girecek adaylarımız sınav yerlerini http://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler. Adaylarımıza şimdiden başarılar dilerim. #2020ALES


 Ales/ 2 Saat Kaçta Olacak ? Hangi Gün Yapılacak ?

Sözel ve Sayısal bölümlerin olduğu Ales sınavında adaylar sadece sözel ( Türkçe ) ve sayısal ( matematik ) testlerinden sorumlu tutulmaktadır. Adaylar istedikleri EA , Sayısal ya da sözel puana göre soruları çözmektedir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştrime Merkezi tarafından 81 ilde bulunan sınav merkezlerinde yapılacak sınav yarın saatler 10.15'i gösterdiğinde başlayacak. Sınava girecek adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan testler için toplamda 150 dakika süre verilecek.

Sayısal testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacak. Sözel testinde ise adayların sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye yönelik 50 soru olacak.

Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak. Sınavda, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte sorulara yer verilecek


ALES, 06.12.2020'de son sınavı yapılacak. Sınav saat 10:15'te tüm Türkiye'de başlayacak. Sınav giriş yerleri ise bugün ÖSYM tarafından açıklandı.

ALES/2 sınav sonuçları ise ÖSYM sınav takviminde belirtilen tarihe göre  07.01.2021 tarihinde açıklanacak.

- KPSS Cafe, ALES Haberleri bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5754227/2020-ales2-saat-kacta-olacak-hangi-gun-yapilacak