2020 KPSS Önlisans Taban Puanları ! Önlisans Hangi Bölüm Kaç Puan İle Kapattı ?

2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçları bugün ( 26 Kasım 2020 ) tarihinde ÖSYM tarafından açıklandı. Önlisans mezunları şimdi ise heyecanla bir taraftan branş sıralamalarının açıklanmasını beklerken bir taraftan da geçmiş dönemde oluşan önlisans taban puanları merak etmektedir.

2020 KPSS Önlisans Taban Puanları


Bilindiği üzere ÖSYM tarafından bir atama döneminde 4 adet merkezi atama yapılmaktadır. Yani 2020 KPSS önlisans puanınız ile 4 adet merkezi atamaya başvuru yapabilirsiniz ve bu puanınız bir sonraki önlisans yapılana yani 2022'ye kadar geçerlidir. 2020 önlisans puanı ile merkezi atamalara başvuru yapabildiğiniz gibi açıktan atamalara da başvurabilirsiniz.

Merkezi atamada KPSS puanı baz alınarak mülakat olmaksızın atama yapılırken Açıktan atamalarda ise sözlü sınav dediğimiz mülakat aşaması olmaktadır. ÖSYM'nin 2018 KPSS önlisans puanı ile yaptığı son merkezi atama olan 2020/1 taban puanlarına bakalım.

Önlisans Hangi Bölüm Kaç Puan İle Kapattı ?


2018 KPSS puanı ile yapılan son merkezi atama olan 2020/1 merkezi atamada toplam 2582 kadro açılmıştı. Bu kadrolardan 912 tanesi ise önlisans mezunları için ayrılmıştı.2020/1 merkezi atamada oluşan önlisans taban puanları aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz. Merkezi atamalar genellikle yüksek kapatmakta olup puanını 70-80 arası ise açıktan atamalarda şansınızı deneyebilirsiniz. Açıktan atamalar ile ilgili konumuz için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.Önlisans 912 memur alımında tablonun tamamını görüntülemek için buraya tıklayınız.

Önlisans Mezunları Açıktan Atamalar'da atanabilir mi ?


Merkezi atama'da atanamayan ya da atanma umudu olmayan binlerce önlisans mezunu şansını Açıktan atamalar'da denemektedir. Açıktan atamaların Merkezi atamadan farkı ise bu atamalarda sözlü ve yazılı sınav olabilmesidir. Bazı alımlarda hem sözlü sınav hem yazılı sınav olurken bu şartı taşımayan alımlarda bile Mülakat diye adlandırdığımız Sözlü sınav mutlaka olmaktadır. 

Peki, Önlisans Mezunları Açıktan atamalarda hangi alımlara başvurabilirler ? Aşağıda bazı kurumları listeledik.


Bu alımların çoğunluğu'nda 70 KPSS puanı ile başvuru yapılabilmektedir. Bazı alımlarda 60-65 KPSS puanı da yeterli olabilmektedir. 

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5753380/2020-kpss-onlisans-taban-puanlari-onlisans-hangi-bolum-kac-puan-ile-kapatti