2020 KPSS Ortaöğretim 70-80-90 Puan İçin Kaç Net Gereklidir ?

Kamu Personeli Seçme Sınavının çift seneli yıllarda yapılanları özellikle memur adayları için çok önemlidir. Özellikle Önlisans ve ortaöğretim KPSS için hazırlanan memur adayları sınav iki senede bir yapıldığı için memur olma hayallerini 2 sene daha ertelememek için bu sınavlara ciddi bir hazırlık süreci geçirmektedir.

KPSS lisans ve önlisans sınavının geride kalmasının ardından tüm gözler KPSS 2020 ortaöğretim sınavına çevrilmişti. Bu sınavda 22 kasım'da yapıldı ve memur adayları şimdi soruların yayımlanmasını beklemektedir. Öte taraftan 70-80-90 Puan Kaç Net Yapar ? sorularının cevapları da merak edilmektedir

KPSS Ortaöğretim 70 Puan İçin Kaç Net Lazım ?


Yaklaşık 1.5 Milyon'a yakın adayın katıldığı Ortaöğretim KPSS'de memur adaylarının en çok merak ettiği soruların başında 70 puan için kaç net gerektiğidir. Öncelikle şunu belirtelim ki soruların zorluğu ve sınavın standart sapmasına göre net aralıkları değişebilmektedir.

KPSS ortaöğretim 70 puan almak için 40-45 net arası yeterli olabilmektedir. Peki, 70 puan ne işinize yarayacak ? Birçok açıktan alım yapan kamu kurumları genellikle başvuru şartı için minimum 70 puan şartı aramaktadır.

Zabıt Katipliği, İnfaz Koruma memurluğu, Mübaşirlik, Belediyeler bunlardan sadece birkaç örnek diyebiliriz.

80 Puan İçin Kaç Net Lazım ?


KPSS ortaöğretim sınavından 80 puan almanız için 67-72 net arası sizin için yeterli olacaktır. Bu netlerin değişkenlik göstermesinin sebebi ise Genel kültür ve genel yetenek netlerinin sayısına bağlı olarak puanların değişkenlik göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman Genel yetenek netinin fazla olması avantaj sayılır çünkü Türkçe ve Matematik sorularından oluşan Genel Yetenek netleri daha fazla puan getirmektedir.

90 Puan İçin Kaç Net Lazım ?


KPSS ortaöğretim mezunlarına Merkezi atamada oldukça az sayıda kadro açılmaktadır. Bu nedenle Merkezi atamada atanmak isteyen lise mezunu bir memur adayı KPSS ortaöğretim'den minimum 90 ve üstü almayı hedeflemektedir. 

Lise KPSS'den 90 puan almak için 87-92 arası net yeterli olacaktır. Bu netler sınavın kolaylığı ve zorluğuna rakipleriniz ortalamasını göre +1 ya da -1 oynayabilir.- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5741884/2020-kpss-ortaogretim-70-80-90-puan-icin-kac-net-gereklidir