Özel Hastanelere Ödenen Koronavirüs Test Ücreti Geri Alınabilir mi ?

Pandemi sürecinde birçok koronavirüs testi yapıldı. Bu testler kamu hastaneleri tarafından yapılırken Özel hastanelerde de yapılan test sayısı azımsanamayacak kadar fazla durumdadır.

Bu süreçte Kamu hastanelerinde oluşan yoğunluk ve bazı yerlerde çok ileri tarihlere randevu verilmesi nedeniyle birçok vatandaş Özel Hastanelere giderek belli ücretler ödeyip kovid19 testi yaptırdılar. Vatandaşlar şimdi de bu ödedikleri ücretin iade edilip edilmeyeceğini merak etmektedir.


Özel Hastanelere Ödenen Koronavirüs Test Ücreti Geri Alınabilir mi ?


Konu ile ilgili açıklama yapan Tüketiciler derneği Başkanı Mahmut Şahin özel hastaneler tarafından alınan ücretlerin yasal olmadığını ve vatandaşlara geri ödenilmesi gerektiğini belirterek, Alınan ücretlerin Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye uymadığını belirti. Bu testler sonucu alınan ücretlerin özelikle test sonucu negatif çıkan vatandaşlara iade edilmesi gerektiğini belirten Mahmut Şahin ;

"Pandemi sürecinde özel hastanelerde vatandaşlardan pandemi tanısı ve tedavisinde alınan ücretler Sağlık Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun değildir. Özel hastanelerin aldığı ücret yasal değildir ve geri iade edilmesi gerekir. Vatandaşların özel hastaneye tanıya gittiğinde testi pozitif çıkmışsa bu durum acil hal kapsamına girer. Özel hastaneler testten hiçbir ücret alamaz. Ama test negatif çıkmışsa onun parasını alabilir. Pandemi acil hal kapsamına girdiği için özel hastaneler tanı ve tedavide aldığı ücretin tamamını iade etmek zorundadır." ifadelerini kullandı.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5709672/ozel-hastanelere-odenen-koronavirus-test-ucreti-geri-alinabilir-mi