Özel Sektörde İstihdam Edilen Lisans Mezunları İçin 400 TL Ek Ödeme TBMM Gündemi'nde !

Üniversite mezunlarının büyük çoğunluğunun ilk hedefi Kamu olmaktadır. Bu nedenle Kamu Personeli Seçme Sınavı'na yoğun ilgi olmakta ve her sene milyonlarca memur adayı kıyasıya bir rekabet için Memur olabilmek için bu sınava çalışmaktadır.

Üniversite mezunu sayısındaki ciddi artış ve Memur kadrolarının az gelmesi nedeniyle birçok genç üniversite mezunu Asgari ücretle zor şartlar altında Özel Sektör'de çalışmak zorunda kalmaktadır. TBMM'de verilen kanun teklifi ise Asgari ücretle çalışan Lisans mezunlarını sevinderecek türden bir teklif.

Özel Sektörde Çalışan Lisans Mezunlarına 400 TL Ek Ödeme !Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekilli Tahsin Tarhan tarafından verilen kanun teklifinde Lisans mezunlarının belli bir süre Gelir Vergisinden muaf tutulması gerektiği yönündedir. Verilen kanun teklifinde sigortalı olarak ilk defa işe başlayacak olan lisans mezunlarının 2 Sene boyunca Gelir Vergisinden muaf tutulması gerektiği ve şartların iyileştirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Verilen Kanun teklifi onaylanırsa Lisans mezunları Yaklaşık %15 - 20 arasında olan Gelir Vergisinde muaf tutulmuş olacaktır. Bu da ilk defa sigortalı bir işte çalışacak olan lisans mezunlarının Asgari ücrettin en az 400 tl daha fazla maaş alması anlamına gelmektedir. Teklif hayatta geçer ve onaylanırsa şu anda 2324 TL agari ücretle çalışacak bir lisans mezunu en az 2724 tl maaş almış olacaktır. 

2021 Asgari Ücret görüşmeleri sonucu Asgari ücret 2800 TL olursa lisans mezunu 2 yıl boyunca Gelir Vergisinden muaf olarak 3250 TL'ye yakın maaş alacaktır.

Verilen Kanun teklifinin detayları aşağıda görüldüğü gibidir.

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5708023/ozel-sektorde-istihdam-edilen-lisans-mezunlari-icin-400-tl-ek-odeme-tbmm-gundeminde