2020 KYK Borçları Yapılandırıldı mı ? 2020 KYK Borçları Kaç Taksitle Ödenecek ?

Üniversite okurken alınan KYK bursu nedeniyle zor duruma düşen Üniversite mezunlarının büyük çoğunluğu KYK borçlarının silinmesini talep ediyorlardı. Edindiğimiz bilgilere göre KYK borçları tamamı silinmese de faizler silinebilecek.

2020 KYK Borçları Son Durum ?


TBMM gündemine de giren KYK borçları konusunda hükümetin çalışmaları devam ederken edindiğimiz bilgilere göre borcun tamamının silinmesinin söz konusu olmayacağı ve ana paraya gelen faizlerde ciddi bir indirim imkanı ve yapılandırma sunulacağı belirtilmektedir. Ayrıca borcun tamamını peşin ödeyenlere büyük kolaylık sağlanacağı ve tamamını peşin ödeme durumu olmayam KYK borçlularına ise uygun fiyatla taksitlendirme imkanı sunulacağı belirtiliyor.

Borç nedeniyle hacizli durumlarda olanlara ise müjdeyi Ak Parti Milletvekili Cahit Özkan verdi. Özkan yaptığı açıklamada ''"İlk taksitin ödenmesiyle de tüm haciz işlemleri ve adli takiplerin durdurulacağını '' belirtti.


KYK Borçları Kaç Taksitle Ödenecek ?
Önceki dönemlerde yapılan borçlandırma yapılandırmasına benzer bir sistemin uygulanacağı öngörülürken edindiğimiz bilgilere göre KYK kredi borçları'nda 18 aya kadar yapılandırma yapılabilecek. Önceki dönemlerde olduğu gibi 2 ayda bir ödeme yapılacak ve 36 ayın sonunda borç ödenmiş olacak. Faizinin silinmesini isteyen vatandaşlar ise ilk iki taksitte borcunu ödemek zorunda. İlk taksitte tüm borcunun hepsini verenlerin yüzde 90'lık faizi silinecek. İlk iki taksitte borcunu ödeyenlerin ise faizlerinin yüzde 50'si silinecek.
Yapılandırma teklifinin kapsamına alınmayan borçlar şunlar:

Adli para cezaları,
düzenleyici denetleyici kurullar tarafından verilen idari para cezaları,
koronavirüs para cezaları 
ERTELENEN PRİM BORÇLARI

Yapılandırma kapsamındaki bazı borçlar şu şekilde;

Gelir vergisi, kurumlar vergisi,
Katma Değer Vergisi (KDV),
Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV),
Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),
SGK pirimi,
GSS
tüm idari para cezaları,
KYK borçları,
Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları,
trafik para cezaları,
seçim para cezaları,
nüfus para cezaları,

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5706563/2020-kyk-borclari-yapilandirildi-mi-2020-kyk-borclari-kac-taksitle-odenecek