Para Transferinde Fast Sistemi Başlıyor ! Fast Sistemi Ne Demektir ?

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre para transferinde yeni bir döneme girilecek. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada 18 Aralık tarihinden itibaren bankalarda para transferinde fast dönemi başlayacak.

Fast Sistemi Ne Demektir ?

Kelime anlamı olarak Hızlı anlamına gelen FAST bankacılık dilinde de anında para transferi olarak geçmektedir. Bu sistemle para transferleri EFT işlemleri ve resmi tatil günler beklenmeden anında hesaba geçebilecek. 

7 gün 24 saat boyunca tüm bankalardaki hesaplardan para transferi gerçekleştirebilecek  FAST sisteminin 18 Aralık'ta pilot uygulama olarak hayata geçirileceği yer belrtilen açıklamada, sistemin kısa zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşmasının hedeflendiği kaydedildi. Merkez Bankası açıklamasında şu ifadeler yer aldı: 

'' FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.''

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5698994/para-transferinde-fast-sistemi-basliyor-fast-sistemi-ne-demektir