Branş Sıralaması Nedir ? Branş Sıralaması Neden Önemli ?

KPSS lisans giren memur adaylarının merakla beklediği branş sıralamaları dün itibariyle güncellenerek ÖSYM tarafından açıklandı. Peki, branş sıralaması nedir ? Branş sıralaması neden önemli gibi soruların cevabı ise memur adayları tarafından merak edilmektedir.

Branş Sıralaması Nedir ?

Branş sıralaması kısaca kendi bölümdaşlarınız arasındaki derecenizi gösteren ve KPSS puanınıza göre belirlenen bir sıralamaladır. Branş sıralaması ÖSYM tarafından şöyle tanımlanmaktadır '' Branş bazında sıralamalar, adayları bilgilendirme amacıyla oluşturulmuş; kendileri ile aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarı durumlarını değerlendirmelerine imkân veren bir hizmettir. ''


Branş Sıralaması Neden Önemli ?

Branş sıralaması adından da anlaşılacağı üzere kendi branşınızdaki rakipleriniz arasında kaçıncı sırada olduğunuzu gösteren sıralamadır. Örnek vermek gerekirse İnşaat mühendisi iseniz branş sıralamanıza bakarak inşaat mühendisleri arasındaki derecenizi ve kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz.

Böylelikle olası bir atamada alım yapılacak olan memur alımlarında kendi branşınızdan gelen kadro sayısına göre atanma ihtimalinizi daha net hesaplarsınız. Yani; örneğin önümüzdeki merkezi atamada 100 inşaat mühendisi alınacağını varsayalım. Eğer sizin branş sıralamanız ilk 100 içinde ise atanma ihtimaliniz oldukça kuvvetli olacaktır.

Branş sıralamanızı öğrenmek için tek yapmanız gereken ais.oysm.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra ''Başvurularım'' butonuna tıklayıp oradan KPSS 2020 butonunu seçmenizdir. KPSS 2020 sayfası açıldığında en sağ tarafta branş bazında sıralama isimli sekmeye tıklayıp ilgili mezun olduğunuz bölümü seçerek branş sıralamanızı öğrenebilirsiniz.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5679249/brans-siralamasi-nedir-brans-siralamasi-neden-onemli