İİBF Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? M7 Ne Demektir ?

İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ( İİBF ) mezunları Türkiye'nin en çok mezun veren fakültelerinden birisidir. Mezun sayısının çoğalmasında Uzaktan eğitim veren AÖF'nin etkisi inanılmaz derecede büyüktür. Son rakamlara göre İİBF mezunlarının sayısı 500 Bini geçmiş durumdadır. Hal böyle olunca İİBF mezunlarının büyük çoğunluğu '' İİBF Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? '' nasıl bakılır sorusunun cevabını merak etmektedir.

İİBF Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ?Özellikle İİBF mezunları sosyal medyada veya çeşitli sitelerde çoğunlukla şu şekilde yorumlara denk gelmişlerdir. '' İİBF genel sıralama 2408, İktisat 650 veya İİBF genel sıralaması 2450, Maliye 734'' ve benzeri gibi..

Bunun nedeni İİBF denilen fakültenin çok bölümden oluşması ve Tercih kılavuzunda genellikle Branş kodu ile alım yapılmasından çok tüm İİBF mezunlarının tercih verebileceği kadroların yer almasından kaynaklanmaktadır. Örneğin; Eğer bir alım ilanında 4459 nitelik kodlu Maliye bölümü mezunu değilde İİBF bölümlerinin tümünün tercih edebileceği kadrolar varsa bu durumda Maliye branş sıralamanız değil İİBF genel sıralamanız önemli olmaktadır. Peki  Muhteşem Yedili yani M7'de denilen İİBF genel sıralamasına nasıl bakılır. Aşağıdaki görsellerde açıklayalım.

Öncelikli olarak ais.osym.gov.tr adresinden giriş yapıp branş bazında sıralama sayfanızı açınız daha sonra ise M7 diye tabir edilen İİBF bölümlerinin  üstüne tek tek tıklayınız. Bu bölümler aşağıdaki gibidir.

Yukarıda yazılı olan bölümleri Branş bazında sayfanızda tek tek yukarıdaki görselde görüldüğü gibi işaretlemeniz gerekmektedir.

Bölümleri İşaretledikten sonra aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi Hesapla Butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle İİBF genel sıralamanızı öğrenmiş olursunuz.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5678134/iibf-brans-siralamasina-nasil-bakilir-m7-ne-demektir