2021 KPSS'ye Girenlerin 2020 KPSS Puanı Yanar mı ?

Memur adayları her sene B grubu sınavının yapılması için yetkililere seslerini ulaştırmaya çalışırken herkesin merak ettiği soru ise 2021 KPSS girenlerin 2020 KPSS puanını etkileyip etkilemeyeceği konusu..

Bilindiği üzere Her sene yapılan KPSS'ye tüm lisans mezunları girebilmektedir. Peki tüm lisans mezunları KPSS'ye girebiliyor ve her sene KPSS lisans yapılıyorsa Neden bazı lisans mezunları B grubu KPSS her sene yapılsın demektedir sorusunun cevabını verelim.


2021 KPSS Lisans B grubu Girebiliyor mu ?


Evet, lisans mezunları tek seneli yıllarda yapılan KPSS'lere de girebilmektedir. Önlisans ve ortaöğretim mezunları ise sadece çift seneli yıllarda yapılan KPSS'lere girebilmektedir. Öte yandan lisans mezunları tek seneli yıllarda yapılan Lisans sınavına girebilse de B grubundan atanmayı düşünen memur adayları için bu sınav sadece deneme amaçlı bir sınav olmaktadır. Zira B grubu yani P3 puanı ile yapılan alımlarda sadece Çift seneli yıllarda alınan KPSS puanı kullanılabilmektedir. Tek seneli yıllarda sınava giren lisans mezunlarından Mühendislik fakültesi mezunu gibi mezunlar bu sınavda aldıkları puanı kullanamaktadırlar. Tek seneli yıllarda yapılan KPSS'ler Özellikle Öğretmen adayları ve A grubu'ndan hazırlanan İİBF mezunları için yapılmaktadır.


2021 KPSS'ye Girenlerin 2020 KPSS Puanı Yanar mı ?

Bu sorunun cevabı ise hayır. Çift senelİ yıllarda alınan KPSS puanınızı 2 sene boyunca alım yapılacak olan merkezi ve açıktan atamalarda kullanabilirsiniz. Eğer B grubu'ndan sınava hazırlanan biriyseniz 2021 KPSS sizin için bir nevi deneme sınavı olacaktır. Yani 2021 KPSS girmeniz 2020 KPSS puanı ile 2022 KPSS sınavı yapılana ve sonuçları açıklanana kadar tüm kurumsal ve merkezi alımlarda tercih yapmanıza engel değildir. Kısacası her türlü sözleşmeli, işçi, geçici personel, kadrolu vb alımlarda 2020 puanı kullanabilir. 2020 KPSS puanınız 2022 KPSS lisans yapılana ve sınav sonuçları açıklanana kadar yapılacak tüm alımlarda geçerlidir.

- KPSS Cafe, KPSS Rehber bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5674892/2021-kpssye-girenlerin-2020-kpss-puani-yanar-mi