Üniversiteler Açılacak Mı? Kritik Tarih Belli Oldu!

Bakan Koca, yeni sınıflar için vaka artış-azalış oranının 2-3 hafta içerisinde belli olacağını ve ona göre karar alınacağını söyledi. Bakan şimdiye kadar yüz yüze eğitimin başladığı sınıflarda koronavirüs vaka sayılarında kısmen azalma olduğunu söyledi. 

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada:  "Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimi Kısa Sürede Başlatmayı Hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Fahrettin Koca konuyla alakalı: 

"Okullarda alınması gereken tedbirler, şüpheli bulunan, bulgusu olanlar için nasıl davranılması gerektiği ile ilgili detaylı çalışma yapıldı. Bu anlamda yapılacaklar çok net kayda alındı. Bu dönemde açılan sınıflarda, vaka sayılarında, pozitif bulduğumuz vaka sayısında bir artış olmadığını görüyoruz. Hatta açılmayan sınıflara göre kısmen düşüşlerin olduğunu biliyoruz. Diğer sınıflarda da aradan 2-3 haftanın geçmesi ile birlikte pozitif vakaların görülüp görülmediğini , ne oranda görüldüğünü , önümüzdeki hafta değerlendirmiş olacağız. Bilim Kurulu da gelecek hafta bunu değerlendirecek.
Ona göre de önümüzdeki süreçte yüz yüze eğitime hızlıca geçeceğiz. Hangi sınıfların açılacağı ile ilgili bilim kurulunun değerlendirmesi olacak." 

Ne Zaman Netleşecek? 

Bakan Koca yeni sınıflarda yüz yüze eğitimin başladığını, üniversitelerde de yüz yüze eğitimin başlaması sonrası vaka sayılarına bakacaklarını söyledi. Buna göre Ekim ayının sonunda üniversiteler için net karar verilmesi bekleniyor. Üniversitelerde yüz yüze eğitime Kasım ayında geçilmesi bekleniyor. 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5612767/universiteler-acilacak-mi-kritik-tarih-belli-oldu