Son Dakika! Valilik Açıkladı..! Bir İlde Daha Yasak Geldi!

Tunceli Valiliği tarafından yapılan açıklamayla koronavirüs salgını sebebiyle kent genelinde eylem ve etkinliklerin 15 gün süreyle yasaklandığı duyuruldu. 

Valilik resmen açıklama yaptı:

" Çin Wuhan kentinde 12 Aralık 2019 tarihinde ortaya çıkan ve "Covid-19" adı verilen hastalıgın dünya üzerinde 120'den fazla ülkeye sirayet ettiği ve dünyada büyük paniğe yol açan salgın hastalığın ülkemizde de görüldüğü bilinmektedir. Hastalıkla mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenen kurallar çerçevesinde birçok alanda tedbirler alınmıştır. " denildi.

Valilik tarafından yapılan açıklamanın devamında: 

Fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bulaşabilen ve enfekte olan insan sayısını tüm dünyada hızlı şekilde yükselten Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması hayati öneme haizdir. Aksi hallerde virüsün yayılma hızlanarak yaka sayısı ile tedavi gereksinimi artacak; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riskini yükselterek toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacağı degerlendirilmekte, bu süreçte Koronavirüs tedbirleri kapsamında oluşturulan Il Hıfzıssıhha Meclisi'nin aldığı her karar ile toplum sağlığının önemi vurgulanmalaadır. Bu kapsamda 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 19. Madde, 5442 sayılı İl Idaresi Kanunu Madde 11/A ve 11/C ve 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu hükümleri ile II Hıfzıssıhha Meclisi'nce alınan kararlar doğrultusunda, Valilik ve Kaymakamlık Makamının uygun göreceği etkinlikler ile kamu kurum ve kuruluşlarının düzenleyeceği, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacaklan programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile asgari düzeyde katılım, maske kullanarak ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek yapılacak basın açıklamaları hariç olmak üzere Il sınırlarımız içerisinde (II merkezi ilçeler polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinin tamamı) düzenlenecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açhk grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans vb. tüm etkinlikler 14/10/ 2020 günü saat 00.01 ile 2/3/10/2020 günü saat 23.59 'a kadar 15 (onbeş) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5600498/son-dakika-valilik-acikladi-bir-ilde-daha-yasak-geldi