Marketler Pazar Günü Kapalı Mı Olacak?

TPF Heyeti tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada organize perakendenin en büyük çatı örgütü TPF Başkanı Düzgün önderliğinde bulunan heyet Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı makamında ziyaret ederek bir teklif sundu. Sunulan teklifte marketlerin pazar günü kapalı olması istendi. 

Marketler Pazar Günü Kapalı Olsun Teklifi 

Ömer Düzgün yaptığı açıklamalarda haftanın bir gününün tatil olması konusunda destek beklediklerini belirtti. Bu konuda Düzgün şu açıklamaları yaptı: 

"İstihdam kalitesini yükseltmek, mağaza personelinin söz konusu istihdamı meslek olarak tanımlamasıyla doğru orantılıdır. Ülkemizde mağaza personeli olarak görevlendirdiğimiz çalışanlarımızın birçoğu icra ettiği görevi meslek olarak tanımlamamakta ve mağazada dönemsel olarak çalışmaktadır.
Mağaza çalışanları hane bireyleriyle aynı gün tatil yapabileceği bir işte çalışmayı tercih etmektedir. Bu nedenle firmalarımız işe giriş çıkış sirkülasyonu yüksek, verimliliğin düşük olduğu bir kadroyla ideal bir çalışma ortamını sağlamakta güçlük çekmektedir.
Avrupa’nın birçok ülkesinde, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, İspanya, İngiltere gibi ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mağazaların pazar günleri kapalı olması istihdam kalitesini yükselteceği gibi perakende sektörünün kurucu ve en küçük yapı taşı olan bakkal esnafının da rekabet edebilmesini sağlayacaktır"

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5513257/marketler-pazar-gunu-kapali-mi-olacak