Adıyaman'dan Kötü Haber Geldi! 542 Yer Daha Karantinaya Alındı: Giriş Çıkış Yasaklandı

Adıyaman'dan kötü haber geldi. Corona virüs sebebiyle vakaların iki ay öncesine kadar iki kat daha arttığı gözlemlendi. Son bir haftada pozitif kişilerle teması olan kişilerin yaşadığı 542 ev karantina altına alındı. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Ramazan Çelik ise konuyla alakalı açıklama geldi: 

Adıyaman'da son 2 aylık süreçte corona virüsü vakalarında yüzde 100 artış görüldüğünü belirterek yapılan uyarılara rağmen tedbirlere uyulmamasının vaka sayılarındaki artışın en önemli etkeni olduğunu vurguladı.

"Şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırılmasının ardından yapılan düğün, nikah ve yasak olmasına rağmen evlerde devam ettirilen taziye ziyaretleri vaka sayılarını artırdı. Yine bölgede sıklıkla kalabalık akraba ziyaretlerinin yapılması, bu ziyaretlerde maske kullanımının yok denecek düzeyde olması da vaka artışındaki etkenler arasında yer alıyor.
Adıyaman'daki hasta sayısı 2 ay önceye göre yüzde 100 oranında arttı. Çarşı ve sokaklarda insanların maskeyi nizami kullanmaması da bir başka neden. 2 ay öncesine kadar bizim bulunduğumuz hastaneye 30 kişi geliyor ve bunlardan 1 veya 2'sinin testi pozitif çıkıyordu. Ancak, son günlerde hasta sayısı iki katına ve yapılan testlerin de neredeyse yarısı pozitif çıkmaya başladı."

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5505122/adiyamandan-kotu-haber-geldi-542-yer-daha-karantinaya-alindi-giris-cikis-yasaklandi