Sıfır ve İkinci El Araç Fiyatlarına Zam Geldi!

Sene başından bu güne dek ikinci el araba fiyatları, piyasadaki en hareketli sektör olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli olarak zamlanan ikinci el araba fiyatları, sıfır araç fiyatlarını geride bırakarak, %85 oranında zamlandı. 

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

"Fiyat belirlemede en büyük unsur, aracın sıfır km etiketi. Tabii burada lüks araçlardaki ÖTV zammı daha yüksek olduğu için sıfır değerleri çok yükseldi bu durumda 2. el lüks araçlarda paralel artışa neden oldu. Açıkçası pandeminin başında, geçen seneki 480 bin adetlik otomobil satış pazarını yakalar mıyız diye konuşuluyordu. Temmuzda gelen rekor satışla 750-800 bin adetler konuşulmaya başladı.
Biz 700 binin biraz üzerinde 0 km otomobil pazarı öngörüyoruz. 2021'de ise bu rakamın 600 binler civarında olacağını düşünüyoruz. Bunun yaklaşık 10 katı civarında yani yaklaşık 6-7 milyon tekil ikinci el araç satışı öngörüyoruz. Pandemi kısıtlamaları yüzünden markalarda yüzde 100 kapasiteye ulaşılamıyor ve ithal araç bulmak çok kolay olmayacak. Yükselen kurun da etkisiyle 2021'de sıfır km araç fiyatları yükselmeye devam edecek ve buna bağlı olarak da ikinci el araçlar yükselmeye devam edeceğini söyleyebiliriz"

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5495091/sifir-ve-ikinci-el-arac-fiyatlarina-zam-geldi