Havalı Silah ile Av Yapılır Mı?

Havalı silah ile av yapılır mı sorusu kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu noktada havalı silah ile av yapılabilir mi konusu ile ilgili çeşitli detaylara geçmeden önce havalı silahın ne olduğunu detaylı bir şekilde incelememiz çok daha doğru olacaktır. Şimdi gelin havalı silahlar ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Havalı Silah Nedir?

Havalı silah; basınçlı havayı genişleterek mermi, pellet veya dart atan ilkel hava tabancası prensibine dayanan silahlar olarak ifade edilebilmektedir. Modern hava tabancalarının çoğu son derece uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. BB silahları (atılan atışın boyutuna göre adlandırılır). Bunların en iyisi, hafif ateşli silahların namlu çıkış hızının yaklaşık yarısını geliştiren silahlardır.  100 fit (30 m) mesafeye kadar nişancılık eğitimi için yeterince doğrudur ve küçük hayvanları öldürebilir. Sakinleştirici ilaçların bulunduğu dartlar, tutulması veya yakalanması için hayvanları hareketsiz hale getirmek için ateşlenebilir. Bir hava tabancası mermisi nadiren 300 fitten (92 m) öteye taşıyan bir yapıya sahiptir.

İlk silahlar, bir tetikle aniden serbest bırakıldığında, sınırlı menzil ve doğrulukla tek bir mermi veya atış yükü fırlatan bir basınçlı hava deposuna sahipti. 16. yüzyılda rezervuarın yerini bir bahar almıştır. Tetik yayı serbest bıraktığında, ikincisi, füzeyi tabancanın deliği veya namlusu boyunca iten havayı sıkıştıran bir pistonu harekete geçirdi. Bu, çoğu havalı silahta kullanılan prensiptir ve ayrıca havalı tabancalarda da kullanılabilir.

Daha sonra silahlar daha eski bir rezervuar prensibi üzerine inşa edildi. Ancak bunlar genellikle karbondioksit olan sıkıştırılmış gaz silindirleri kullanıyor. Tek bir silindir, değiştirme gerekmeden önce birkaç atış verecektir. Gaz tabancaları güç ve doğruluk açısından hava tabancalarıyla karşılaştırılabilir. Peki, havalı tabancalar ile av yapılabilir mi?

Havalı Tabancalar ile Av Yapılabilir Mi?

Havalı tabancalar ile av yapılabilir mi sorusu pek çok kişinin sorduğu önemli sorular arasında yer almaktadır. 915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu” çerçevesinde 6. maddede şu ibareler yer alır;

"Avlanma, avcılık belgesi ve avlanma izni almak şartıyla, yasalarla izin verilen silah, araç ve eğitilmiş hayvanlarla, avlanma plânlarına veya Merkez Av Komisyonu kararlarına göre yapılır. Zehirle avlanmak yasaktır. Haznesi iki fişek alacak şekilde sınırlandırılmamış otomatik, yarı otomatik, pompalı ve benzeri yivsiz av tüfekleri ile havalı tüfek ve tabancalar av da kullanılamaz.” Bu doğrultuda havalı tabancalar ile av yapmanın yasak olduğunu net bir şekilde ifade edebilmemiz mümkündür.

Siz de kendiniz için en uygun havalı tabanca modellerini incelemek ve satın almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Yapmanız gereken tek şey KampSeti’nde yer alan ürünleri incelemek ve kendi ihtiyaçlarınıza en uygun olan ürünü seçerek siparişini kısa bir süre içerisinde oluşturmaktır.

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5488795/havali-silah-ile-av-yapilir-mi