İstanbul İçin Yeni Karar Alındı! 23 Eylül Tarihinden Sonra...

İstanbul'dan son dakika haberi geldi. Edinilen bilgilere göre İstanbul'da kamu kurumlarına artık HES kodu ile girileceği öğrenildi. 

İstanbul'dan bir son dakika haberi geldi. Edinilen bilgilere göre 23 Eylül tarihinden sonra kamu kurum ve kuruluşlarına HES Kodu ile girileceği zorunlu hale getirildi.

Konuyla alakalı yapılan açıklamada: 

 "Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren; Valilik, Kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlükleri ve İlçe Tapu Müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararları alınmıştır" ifadelerine yer verildi.

HES Kodu Nasıl Alınır? 

HES kodu e Devlet kapısı üzerinden alınıyor. https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresi üzerinden HES kodunuzu alabilirsiniz. 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5488521/istanbul-icin-yeni-karar-alindi-23-eylul-tarihinden-sonra