AVM'lerde Yeni Dönem Başlıyor!

Türkiye'de ticari olan veya olmayan gayrimenkul kiralamasının Borçlar Kanununda yeni kira türü düzenlemesi için Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Prof. Dr. Hüseyin Altaş, meclise başvurduklarını aktardı. Başvurunun hemen ardından Türkiye'de bulunan AVM'ler için yeni dönem başlayacak. 

Corona virüs salgının büyük darbe yiyen AVM'ler için yeni dönem başlıyor.

 “Temmuz ayında talebimizi ilettik. Ancak sonrasında Meclis tatile girdi. Ekimde tekrar gündeme getireceğiz ve en kısa sürede uygulamaya girmesi için çalışacağız." diyen  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, "Ülkemizde kiralamada sosyal koruma amacı var. Konut kiralayan, esnaf ve büyük perakende zincirleri aynı kira kanununa tabii. Ticaret alanındaki kiralama rejiminin farklı olması gerekir. Dünyanın pek çok yerinde bu şekilde uygulama var” dedi.

Hüseyin Altaş Sözlerine: 

“Sosyal konutla ticari gayrimenkulün aynı rejime tabi olması demek, kiracı ve kiraya veren arasında öngörülemez bağlar oluşmasına neden oluyor. Yeni değişimle ticari gayrimenkulde sözleşme hukuku geçerli olacak. Bu bize ya da başkasına bir avantaj sağlamayacak. Sadece herkes ticaret işi yaparken düşünecek. Ona göre imzasını atacak. ‘Ben erken çıkayım’, ‘kiramı indir’ gibi talepler azalır. Sözleşme serbestisi olunca herkes daha ciddi düşünerek imza atacak. Bu bizim bankalar nezdinde kredibilitemizi yükseltir. Şu anda sözleşmelerin kredibilitesi yok” şeklinde devam etti. 

- KPSS Cafe, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5488245/avmlerde-yeni-donem-basliyor