HES Kodu Olmadan Yolculuk Yapmak Yasaklandı!

Şehirlerarası Yolcu taşıyan firmalarda HES kodu olmadan internet, telefon ya da yüz yüze bilet satışı kesinlikle yapılmayacaktır. 

81 il valiliğine gönderilen genelge de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkin olarak sürdürülmesi için alınan tedbirlere riayet edilmesi zorunludur. 

HES Kodu Olmadan Satış Yapılmayacak! 

Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında yapılacak seyahatlerde, HES uygulaması üzerinden kod alındıktan sonra bilet alınacak. 

Genelgede alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: 

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak. 
Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecek. 
Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak, HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecek. 

- KPSS Cafe, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5355538/hes-kodu-olmadan-yolculuk-yapmak-yasaklandi