KPSS Lisans İçin HES Kodu Gerekli Mi?

2020 KPSS Lisans da son günlere gelindi. Peki, KPSS için HES kodu nedir? Nasıl Alınır? 

Koronavirüs sebebiyle hayatımızda bazı değişiklikler oldu. Kısıtlamalar, maske, mesafe ve daha pek çok alanda yasaklar hayatımızda yer edindi. Koronavirüs ile beraber hayatımıza giren diğer bir yenilik de HES kodu oldu. 

Sınavlarda HES Kodu Zorunluluğu 

Geçtiğimiz hafta açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavlara girecek adaylar için HES kodu zorunluluğu getirildiğini duyurdu. 

ÖSYM Tarafından yapılan açıklamaya göre: 

"Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. Sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir.  Bu nedenle adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Adaylar, sahip olduğu HES kodunun ÖSYM sistemine kaydını, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) "PROFİLİM" alanında bulunan "HES KODU BİLGİLERİM" sayfasından yapacaklardır. Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. e-YDS'ye başvuru yapacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir."

KPSS İçin HES Kodu 

KPSS Lisans sınavına girecek adaylar için HES Kodu sisteme otomatik eklendi. KPSS Lisans sınavına bu hafta sonu ve diğer oturumlarda gidecek adayların HES Kodu almasına gerek yoktur. ÖSYM Başkanı konuyla alakalı:

 Başvuruları daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu sınavdan önce http://ais.osym.gov.tr ‘ye sistem tarafından yansıtılacaktır.  Dolayısıyla, başvuru süreci daha önce tamamlanan sınavlar için adaylarımızın HES kodu işlemi yapmalarına gerek yoktur."

- KPSS Cafe, KPSS bölümünde yayınlandı
https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5175731/kpss-lisans-icin-hes-kodu-gerekli-mi